Duyuru: Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Türkiye’deki yabancı nufüsün aşırı fazla olması sebebiyle oturma izni taleplerine yüksek oranda olumsuz cevap vermektedir. Bu durumun ne kadar süreceğinin henüz bilinmemesi sebebiyle oturma izni başvurusu yapacak yabancıların olumsuz cevap alabilecekleri riskini göze alarak başvuru yapmalarını öneriyoruz.

Oturma izni, çeşitli nedenlerle Türkiye’ye yerleşmeye karar vermiş yabancıların almasının zorunlu olduğu ikamet tezkeresinin diğer adıdır, Türkiye’de kısa dönem, öğrenci, aile, uzun dönem, tedavi ve insani ikamet izni çeşitleri vardır ve başvurular göç idaresine online olarak internet üzerinden yapılır.

Göç idaresi web sitesi üzerinden başvuru yaparken bilmeniz gerekenler

Online başvurunuza başlamadan önce  aşağıda belirttiklerimizleri hazırlamanız gerekmektedir.

 • Pasaportunuz
 • Dijital bir Vesikalık (Beyaz fon, Biyometrik, son 6 ayda çekilmiş)
 • Türkiye’deki yasal adresiniz (kira kontratı veya tapu)
 • Geçerli bir sağlık sigortanız (poliçe numarası)
 • Türk telefon numarası (Turkcel, Vodafone, Türk Telekom)

Oturma izni için hangi belge ve bilgiler gereklidir?

 • Biyometrik fotoğraf, normal fotoğraflar kesinlikle kabul edilmemektedir.
 • Bitiş tarihi altı ay  ve üzeri süresi kalmış pasaport
 • Herhangi bir vergi dairesi veznesine ödenmiş harç ve kart ücretlerine ait orjinal dekont. Fotokopisi kabul edilmemektedir.
 • Yasal adresinizin kiralık daire üzerinde olması durumunda ev sahibi ve sizin noterde beraber imzaladığınız kira kontratı.
 • Kısa dönem ikamet izni ilk başvuruda sabıka kağıdı gerekli değildir, uzatma başvurularında sabıka kağıdı zorunludur.
 • Bazı durumlarda GÖÇ idaresi hayatınızı devam ettirecek paranızın olup olmadığını anlamak için minimum 6000 dolar bulunan bir Türk banka hesabı isteyebilir.
 • Göç idaresi yetkililerinin adresinizi kesinlikle kontrol edeceğini unutmayınız.
 • Randevunuzda size sorularan sorulara vereceğiniz cevaplar hayatın olağan akışına aykırı olmamalıdır.
 • Lütfen oturma izni için gerekli olan güvenilir yerden alınmış sağlık sigortasının poliçe numarası.

Oturma izni almak için kullanılan Sağlık Sigortası güncel fiyatları 2023

Yaş1. Yıl Prim2. Yıl PrimToplam
0-51.700 TL2.550 TL4.250 TL
6-171.700 TL2.550 TL4.250 TL
18-25980 TL1.470 TL2.450 TL
26-301.000 TL1.500 TL2.500 TL
31-351.000 TL1.500 TL2.500 TL
36-401.450 TL2.175 TL3.625 TL
41-451.450 TL2.175 TL3.625 TL
46-501.800 TL2.700 TL4.500 TL
51-551.800 TL2.700 TL4.500 TL
56-602.500 TL3.750 TL6.250 TL
61-643.000 TL4.500 TL7.500 TL
65-706.000 TL9.000 TL15.000 TL

Bu ücretler bir ve iki yıllık sağlık sigortası ücretleridir. Bu şekil sağlık sigortaları için 12 aydan az süreli olamaz.

Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Eğer vatandaşı olduğunuz ülke e-vize gerektirmiyorsa veya pasaportunuzda Türkiye Konsolluğunun vizesi yoksa o zaman Tek Giriş Vize Harcı : 5.476,00 TL değerinde “Tek Giriş Ücreti Tutarı” ödemeniz gerekebilir. Yukarıda bahsedilen adımları yaptıysanız ve tüm evraklarınızı teslim ettiyseniz, ikamet izni  kartınız talep yoğunluğuna bağlı olarak yedi ila otuz gün içinde adresinize PTT kargo tarafından getirelecektir. Kargoya verilen ikamet izni kartınızı internetten takip edebilirsiniz.

Başvurunuzu eksiksiz yapıp dosyanızı GÖÇ idaresi yetkililerine verdikten sonra Türkiye dışına çıkmayı düşünüyorsanız randevu gününüzde “İkamet İzni Müracaat Belgesi” istemeyi unutmayın. Bu belge size ikamet izni kartınıza sahip olasıya kadar en fazla 15 gün seyahat etme imkanı sunar.

Bu belgeyle bir kereden fazla seyahat edebilirsiniz fakat en fazla 15 gün yurtdışında kalabilirsiniz. Bu belgeyi ancak randevu gününüzde belgeleri tamamladıktan ve harç ödemelerini yaptıktan sonra alabilirsiniz. İkamet izni kartınızı aldıktan sonra sınırlarda kartınızı göstererek dilediğiniz şekilde yurtdışında seyahat edebilirsiniz.

Önemli: Eğer 4 hafta içinde size herhangi bir kargo ulaşmadıysa , “Göç İdaresi Müdürlüğüne” telefon açın. Telefon Numarası: 157

İlk Oturma İzninizi aldıktan sonra size 99 ile başlayan bir Yabancı Kimlik Numarası (YKN) verilecektir.

Türkiye'de ikamet hakkında bilmeniz gerekenler

Oturma izni başvurusu dosyasına koymanız gereken belgeler:

Başvurularda genellikle evrakların yeminli tercümesi ve noter onayı istenir, evrakların asılları sizde kalacaktır.

 • Pasaport. Başvurusu yapacak olan yabancıların oturma izni talebinin süresinden en az 60 gün daha uzun süre geçerliliği olan bir pasaporta ihtiyaç vardır. Örnek: 1 yıllık izin için başvurunuzdan sonra 14 ay geçerliliği olan veya 2 yıllık bir başvuruda 26 ay geçerliliği olan bir pasaport.
 • 4 adet biyometrik pasaport ebatlarında fotoğraf. Biyometrik gereksinimleri yerine getiren bir dijital fotoğraf. Fotoğraf yüz tanıma sistemleri kolayca tanımlayacağı bir fotoğraf olmalı.
 • Pasaportunuzda sayılan içerikleri içeren sayfaların fotokopisi: Fotoğrafınızı içeren sayfa, en son giriş yaptığınız damganın sayfası, veriliş ve bitiş tarihlerini içeren sayfalar.
 • Geçerli tam kapsamlı bir sağlık sigortasının aslı.
 • Tapu  veya kira sözleşmenizin fotokopileri ve orjinalleri yanınızda bulunması. .
 • Vergi dairesinde ödediğiniz harç ve kart ücretinin dekontları.
 • Türkiye’de güncel adresinizi belirten Nüfus Dairesinden alınmış bir ikametgah, Bazı durumlarda Adli Sicil Kaydı istenebilir, Siz Adliye’de beklerken denetiminiz yapılacaktır ve size mahkeme görevlisi tarafından imzalanmış ve damgalanmış bir evrak teslim edecektir.
 • Bütün belgeleri bir arada tutmak için bir kapaklı dosya.

Dikkat

 1. Eğer 65 yaş üzerindeyseniz Kısa süreli İkamet izni için Sağlık Sigortası yaptırmak zorunda değilsiniz.
 2. Tüm uzun süreli ikamet izin başvurularında yaş gözetmeksizin sağlık sigortası yaptırmanız zorunludur.
 3. 18 yaşından küçük başvuranlar, eğer çocuk aile sigortası poliçesi tarafından kapsamıyorsa o zaman çocuk için ayrı bir sigorta yaptırmanıza gerek yoktur.
 4. Harcın tutarı Türk Lira olarak ödenmek üzere 140$ (çoğu milliyet için), o günkü kura bağlı olarak.
 5. Çocuklar için harç tutarı bir yetişkinin yarısı kadardır.

Türkiye’de Süresiz Oturma İzni Nasıl Alınır?

Türkiye’de en az sekiz yıl kesintisiz ve oturma izniyle ikamet etmiş kişiler süresiz oturma iznine başvurabilir.

Süresiz İkamet İzni için gereksinimler: 

• En az sekiz yıl boyunca Türkiye’de kesintisiz ve ikamet izniyle ikamet etmiş olmanız veya Türk soylu belgesine sahip olmanız gerekmektedir. .

• Son 3 yılda Devlet tarafından herhangi bir yardımdan faydalanmamış olmanız gerekir.
• Kendinize yetecek ve yaşamınızı sürdürebilecek şekilde aylık bir geliriniz olması gerekir.
• Geçerli bir sağlık sigortasına sahip olmanız gerekir
• Topluma ve kamusal güvenliğe herhangi bir tehdit oluşturmamalısınız.

Eğer 1 yıl içinde 6 aydan fazla bir süre Türkiye dışında kaldıysanız, veya son 5 yıl içinde sağlık veya eğitim amacı dışında toplamda 12 aydan fazla yurtdışında bulunduysanız, bunlar “kesinti” olarak sınıflandırılacaktır ve 8 yıllık süreç “kesinti” den sonra başlayacaktır.

Türkiye’de ikamet izni ücretleri (2024)

Oturma izni kart ücreti     : 565,00 TL

Oturma izni harç ücreti   : (Ülkelere göre değişmektedir. Aşağıda bulunan sayfamızdan inceleyebilirsiniz..)

Tek giriş vize harcı          : 5.476,00 TL

Sağlık Sigortası ücretleri :  (Yabancının yaşına göre değişiklik göstermektedir) 65 yaş altı yabancılar için zorunludur.

Noter ve Tercüme ücreti : 1.800 TL (Ortalama)

İkamet tezkeresi (5035 sayılı Kanunun 37nci maddesi ile değişen bent Yürürlük: 1/1/2004) 1 aya kadar her gün için (Bu tutar ilk ay için tezkere başına (381,90 TL)’den az, (1962,60 TL)’den çok olamaz.) 381,90 TL; İlk aydan sonraki aylara ait harcın hesabında ay kesirleri tam ay olarak dikkate alınır.

Detaylı bilgi için lütfen buraya göz atınız:

İkamet izni alacaklar için faydalı bilgiler

Türkiye’de 15 günden fazla süre aşımı yaptıysanız size giriş yasağı cezası uygulanır ve para cezası kesilir. Bu cezaları ödemediğiniz takdirde ayrıca Türkiye’ye girişleriniz 1 yıldan 5 yıla kadar yasaklanabilir.

Oturma izni başvurunuzu vizenizin geçerlilik zamanında yapmazsanız yeni bir randevu alabilmek için Türkiye dışına çıkıp tekrar giriş yapmanız gerekmektedir.

Halen ikamet izni kartınız elinize geçmediyse randevunuzu yaptığınız İl Göç İdaresi’ne gidip orada “İkamet İzni Müracaat Belgesi” isteyebilirsiniz, bu belgeyle Türkiye dışında en fazla 15 gün kalabilirsiniz.

İlk olarak konsolosluğunuza gidip oradan pasaportunuz için bir belge almanız gerekir ve durumunuzu polise açıklayıp kayıp çalıntı olarak bildirmeleri gerekir, onlar size ikamet izni memuruna verilmek üzere bir belge hazırlacaklardır.

Yeni modül sisteminde ikamet izninizin kargo durumunu takip edebilirsiniz. Oturma izni kartları PTT aracılığı ile gönderilmektedir. Adresinizde bulunmamamız durumunda kartınızı bir kaç gün içinde PTT kargo şubesine giderek teslim alabilirsiniz.

Yabancılara oturma izni alan firmalar

Sorumluluk Reddi

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

Hizmetlerimiz düzenli olarak İngilizce, Fransızca, Arapça, Rusça ve tabii ki Türkçe olarak mevcuttur. Diğer diller de mümkündür ama küçük gecikmelere neden olabilir.

About the Author: Av. Batın Yılmaz

Av. Batın Yılmaz
Av. Batın Yılmaz; Yabancılar hukuku alanında uzmanlaşmış İstanbul barosuna kayıtlı hukukçudur. Daha hızlı iletişim için bilgi@atakurumsal.com adresinden ulaşabilirsiniz

673 Comments

 1. Avatar
  Eda 25 Ekim 2023 at 11:37 - Reply

  Merhabalar
  benim patronum MOldova Vatandaşı ve 12.04.2022 tarihinde Konya’da ithalat ihracat üzerine bir şirket açmış ve hala da faal şekilde devam etmektedir. Daha önce e-muafiyetten
  başvuru yaptık ama olumsuz sonuçlandı.şu anda oturma izni için başvuru yapmak istiyoruz acaba herhangi bir konut almadan oturma izni başvurusunda bulunma hakkımız var mıdır ve oturduğu ev-ofisimiz kiralık sadece şirket üzerinde bir oturma başvuru yapma olanağı nedir?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 3 Kasım 2023 at 15:15 - Reply

   Merhaba, maalesef ki şu an bahsettiğiniz şartlarda oturma izni almanız imkansız görünmektedir. 200 bin dolar karşılığı bir ev alınması durumunda rahatlıkla oturma izni alınabilmektedir.

 2. Avatar
  Eren 7 Temmuz 2023 at 23:48 - Reply

  Merhaba, ailemle kalıyorum evin kira kontratı üstümde değil ancak sigortalı olarak çalışıyorum. Yabancı birisine ikametgah başvurusunda kefil olabilir miyim? Bu onun ikinci başvurusu olacak. 1 yıllık.

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 17 Ağustos 2023 at 22:52 - Reply

   Merhaba, hayır olamazsınız.

 3. Avatar
  ali 5 Mart 2023 at 12:26 - Reply

  merhaba kolay gelsin, uzatma başvurusunda tek giriş vize harcının ödenmesi gerekiyor mu acaba? yoksa uzatma olduğu yani ilk başvuru da ödendiği için bu aşamada ödenmiyor mu? teşekkür ederim.

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 14 Mart 2023 at 15:42 - Reply

   Merhaba, oturma izni uzatma başvurularında tek girişlik vize harçları ödenmez. Tek giriş vize harçları vize muafiyeti kapsamında Türkiye’ye giriş yapmış yabancıların ilk oturma izni başvurusunda alınmaktadır,vize harcı bir defaya mahsus alınır.

 4. Avatar
  zeze 26 Şubat 2023 at 03:34 - Reply

  Merhaba ben özbekistan vatandaşıyım benim kimliğim 9 mayısta bitecek ama benim burda bir mahkemem var davam sürüyor. Davam devam ederse ben kimlik uzatma yapabilir miyim?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 27 Şubat 2023 at 12:23 - Reply

   Merhaba, ikamet izniniz Turizm ikamet izni ise, hakkınızda açılmış olan dava olması sebebiyle, uzatma başvurunuzun titizlikle yapılması gerekmektedir. Dava dosyanıza ilişkin bilgi ve belgelerin, dava sonucunda çıkması muhtemel mahkumiyet kararının ikametinize engel teşkil etmeyeceği detaylıca Göç İdaresine bildirilmelidir. Artık uzatma başvurularında göç idaresinin fatura, abonelik bilgisi vs. istediği bilinmektedir. Mağduriyet yaşamamanız adına uzatma başvurunuzun profesyonel bir ekip vasıtasıyla yapılması gerekmektedir. Bu konuda hizmetimizden faydalanmak için ofisimize gelip, avukatımız ile görüşme sağlayabilirsiniz.

 5. Avatar
  Pınar Tuna 22 Şubat 2023 at 18:54 - Reply

  Merhabalar..
  Bir yabancının, oturum izni almak için Satın alacağı gayrimenkulün mal sahibinin de yabancı olması prosedüre mani teşkil eder mi?
  Şimdiden Teşekkürler..

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 27 Şubat 2023 at 12:41 - Reply

   Merhaba, tapu oturma izni alacak yabancının adına olduğu sürece hiç bir sorun teşkil etmez.

 6. Avatar
  Enteresan 26 Ocak 2023 at 00:49 - Reply

  Merhaba bir sorum var. Ben Endonezya vatandasim ve Türkiyede üniversite talebe olarak kalma ve oturma iznim var. O oturma izni ama yakinda bitiyor. Ben Türkiyede degil, Avrupada yasayan bir Türk vatandasi ile Türkiyede resmi nikah üzere evlensem, oturma izni alabilirmiyim?

  Tesekkürler ve iyi günler.

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 2 Şubat 2023 at 16:18 - Reply

   Merhaba, evet alabilirsiniz fakat eşinizin bir kere Türkiye ye gelmesi gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 7. Avatar
  Hasan 19 Aralık 2022 at 16:23 - Reply

  Merhaba,Irak vatandaşıyım Türkiye de ticari bir ofis satın alırsam ,oturum izni için başvuru yapabilir miyim ve bu ticari ofis en az kaç dolar olması gerekir..teşekkür ederim

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 22 Aralık 2022 at 15:09 - Reply

   Merhaba, oturmna izni almak için konut statüsünde olan gayrimenkul almanız gerekmektedir. İstanbul, Ankara, İzmir vb büyük şehirlerde oturma izni almak için alacağınız gayrimenkulün bedeli 75 bin dolar ve üzeri olması gerekmektedir.

 8. Avatar
  Nazerke Rustem 28 Kasım 2022 at 11:58 - Reply

  Merhabalar. Ben Kazakistan’lıyım. Şuan Kazakistan’dayım. Oturma iznim 01.12.2022 tarihinde bitecek. Eğer bittikten sonra, yani 07.12.2022 tarihinde Türkiye’ye giriş yaparsam, 3 aylık vizesiz kalma sürecinden faydalanabilir miyim?
  Şimdiden teşekkür ederim

  • ATA Kurumsal
   ATA Kurumsal 2 Aralık 2022 at 14:34 - Reply

   Merhaba, evet 180 günde 90 kuralı sıfırdan başlar.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Leave A Comment

Kurumsal danışmanınız olalım

Bizi aramak için  444 7 284

Şirketimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.