Türkiye’de yasal olarak bulunmayan ve çeşitli yasal riskler barındıran yabancılara idari gözetim kararı uygulanabilmektedir. Hakkında idari gözetim kararı bulunan yabancılar Geri Gönderme Merkezlerine gönderilerek haklarında gerekli yasal işlemler yapılmaktadır. Türkiye’de idari gözetim kararı;

  • Hakkında sınır dışı kararı alınmış yabancılar içinde, kaçma ve kayıp olma riski taşıdığı düşünülen,
  • Türkiye’ye giriş veya çıkış prosedürlerini ihlal eden, sahte ya da gerçek dışı belge kullandığına kanaat getirilen,
  • Türkiye’den çıkmak için tanınan süreye riayet etmeyen ya da
  • Kamu düzeni, kamu güvenliği veya kamu sağlığı açısından tehdit oluşturduğuna inanılan yabancılar hakkında idari gözetim kararı alınabilmektedir.

Hakkında idari gözetim kararı bulunan yabancılar gerekli şartlar sağlandığında uluslararası koruma başvurusu yapabilir ve gönüllü geri dönüş başvurusu yapabilirler. Bununla beraber, uluslararası koruma başvurusu sahibi yabancılar hakkında da bu idari gözetim kararı alınabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamları, kimlik bilgilerinin doğruluğuyla ilgili ciddi soru işaretleri bulunan yabancıların bu bilgilerini tespit etmek için, sınır kapılarında usulüne aykırı bir biçimde ülkeye girişleri engellemek için, veya ülkeye giriş yaparlarsa kamu güvenliğine tehdit sayılabilecek davranışlarda bulunabilecek kişiler hakkında idari gözetim uygulama hakkına sahiptir. Yine, idari gözetim kararına itirazlar için yabancılara yargı yolu açıktır. Dileyen yabancılar itiraz başvurusunda bulunabilmektedir.

Eğer, Türkiye’de idari gözetim uygulaması hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

About the Author: Av. Batın Yılmaz

Av. Batın Yılmaz
Av. Batın Yılmaz; Yabancılar hukuku alanında uzmanlaşmış İstanbul barosuna kayıtlı hukukçudur. Daha hızlı iletişim için bilgi@atakurumsal.com adresinden ulaşabilirsiniz

Kurumsal danışmanınız olalım

Bizi aramak için  444 7 284

Şirketimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.