Bilişim ve medya sektörü son yılların en fazla yükselen sektörleri haline gelmiştir. Bunun sebebi teknolojik gelişmelerle birlikte sosyal medyanın her yere ulaşmasından kaynaklanmaktadır. Artık bütün evlerde bilgisayarlar, telefonlar ve internet bağlantısı bulunmaktadır. Buna bağlı olarak bilişim ve medya sektörü günden güne gelişme göstermektedir. Ayrıca bu sektörlere yapılan yatırımlar da gün geçtikçe artmaktadır. Bu yazıda bilişim ve medya sektöründe 2020 yılı yabancı çalışma izni istatistiklerini sizlerle paylaşacağız.

Bununla birlikte bilişim ve medya sektöründeki gelişmeler bu alanlardaki personel istihdamına da ciddi bir katkı sağlamaktadır. 2020 yılında bu sektörlerde istihdam edilen yabancı uyruklu sayısı 1846 olmuştur.

Aylara Göre Bilişim ve Medya Sektöründe Çalışma İzni Sayısı

Bilişim ve medya sektörü birçok iş kolundan personele ihtiyaç duymaktadır. Buna bağlı olarak nitelikli/niteliksiz çalışanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

 • Ocak: 173,
 • Şubat: 184,
 • Mart: 94,
 • Nisan: 0,
 • Mayıs: 0,
 • Haziran: 1,
 • Temmuz: 440,
 • Ağustos: 156,
 • Eylül: 129,
 • Ekim: 166,
 • Kasım: 288,
 • Aralık: 215.

İlginizi Çekebilir: Ticaret Sektöründe Yabancı Çalışma İzni İstatistikleri

Uyruklara Göre Bilişim ve Medya Sektöründe Çalışma İzni Sayısı

Bilişim ve medya sektörü, yeni teknolojilerle birlikte sürekli gelişmektedir. Dolayısıyla her geçen gün bu sektörde daha fazla iş gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Türkiye’de birçok sektörde farklı uyruklu yabancılar çalıştırılmaktadır. Tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi bilişim ve medya sektöründe de çeşitli uyruklardan yabancılar istihdam edilmiştir. Bununla birlikte 2020’de 123.574 yabancı için çalışma izni verilmiştir. Bu sayının ilerleyen yıllarda artması kaçınılmazdır. Çalışma izni verilen yabancı uyruklu sayısına bağlı olarak bilişim ve medya sektöründe de yabancı istihdamı artacaktır.

Bununla birlikte bilişim ve medya sektöründe, 2020 yılında en fazla çalışma izni verilen uyruklar; Ukrayna, Rusya, Azerbaycan ve Çin olarak sıralanmıştır.

Şehirlere Göre Bilişim ve Medya Sektöründe Çalışma İzni Sayısı

Bilişim ve medya sektörünün Türkiye’de en fazla geliştiği il İstanbul’dur. Ayrıca medyanın kalbi olarak da nitelendirilebilen İstanbul’da 2020 yılında 58.306 yabancıya çalışma izni verilmiştir. Bununla birlikte medya ve iletişim sektöründe de en fazla çalışma izni verilen il olmuştur. İstanbul’un ardından; Antalya, Bursa, Ankara gibi büyük iller gelmektedir.

Cinsiyete Göre Bilişim ve Medya Sektöründe Çalışma İzni Sayısı

Bilişim ve medya sektöründe istihdam edilen yabancı uyruklu sayısı 2020 yılında toplam 1846 olmuştur. Birçok sektörde olduğu gibi bu sektörde de istihdam edilen erkek sayısı kadın sayısından fazladır. Buna göre medya ve bilişim sektöründe 1569 yabancı erkek istihdam edilmiştir. Bununla birlikte 277 yabancı uyruklu kadın çalışana çalışma izni verilmiştir.

About the Author: Av. Batın Yılmaz

Av. Batın Yılmaz
Av. Batın Yılmaz; Yabancılar hukuku alanında uzmanlaşmış İstanbul barosuna kayıtlı hukukçudur. Daha hızlı iletişim için bilgi@atakurumsal.com adresinden ulaşabilirsiniz

Leave A Comment

Kurumsal danışmanınız olalım

Bizi aramak için  444 7 284

Şirketimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.