Türkiye Cumhuriyeti eğitime verdiği önemle öne çıkan ülkelerden biridir. Buna bağlı olarak Türkiye’de eğitim sektörü oldukça iyi durumdadır. Dolayısıyla eğitimin her kademesinde kaliteli ve nitelikli eğitim alabilmek mümkündür. Türkiye’de 25 milyondan fazla öğrenci, kamu ve özel eğitim kurumlarında eğitim görmektedir. Bundan dolayı özel eğitim kurumlarının sayısında da artış gözlemlenmiştir. Bu yazımızda eğitim sektöründe yabancı personel çalışma iznine dair 2020 yılı istatistiklerini sizlerle paylaşacağız.

Ayrıca birçok yabancı öğrenci eğitim görmek için Türkiye’yi tercih etmektedir. Bunun yanı sıra eğitim sektöründe istihdam edilmek üzere yabancı eğitimciler de Türkiye’ye gelmektedir. Yabancı uyruklular eğitim kurumlarında öğretmen, halkla ilişkiler personeli vs. olarak çalışabilmektedir.

2020’de eğitim sektöründe istihdam edilen personel sayısı 4613 olarak kayıtlara geçmiştir. Bununla birlikte Bakanlık eğitim kurumlarında yabancı istihdamı için, kurumda eğitim gören öğrenci sayısına göre, bazı özgünlükler doğrultusunda çalışma izni vermektedir. Ayrıca her bir yabancı için 5 Türk istihdam şartı ve 100.000 TL ödenmiş sermaye şartı da aranmaktadır.

Aylara Göre Eğitim Sektöründe Çalışma İzni Sayısı

Özellikle yabancı dil eğitimi veren eğitim kurumlarında yabancı uyruklu öğretmenlerin tercih edildiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli özel eğitim kurumlarında da şartların karşılanması halinde yabancı uyruklu personeller için çalışma izni başvurusu yapılmaktadır. Ayrıca şartların karşılanması halinde bakanlık çalışma izni başvurularını büyük ölçüde onaylamaktadır. Eğitim sektöründe aylara göre istihdam edilen yabancı personel sayısı aşağıda yer almaktadır:

 • Ocak: 433,
 • Şubat: 461,
 • Mart: 235,
 • Nisan: 0,
 • Mayıs: 1,
 • Haziran: 276,
 • Temmuz: 848,
 • Ağustos: 392,
 • Eylül: 322,
 • Ekim: 415,
 • Kasım: 691,
 • Aralık: 539.

Bu yazımız ilginizi çekebilir.: Gıda Sektöründe Yabancı Çalışma İzni İstatistikleri

Uyruklara Göre Eğitim Sektöründe Çalışma İzni Sayısı

Küreselleşmeyle birlikte eğitim kurumlarında istihdam edilen yabancı uyrukluların sayısı her geçen yıl artmaktadır. Dolayısıyla eğitim sektöründe istihdam edilmek üzere yabancılar için yapılan çalışma izni başvurularında da artış olmuştur. Yabancı uyruklu öğretmenlerin çalışma izni başvurularının değerlendirme sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ön izin alınması zorunludur. Bununla birlikte yabancı öğretmen istihdamı için bakanlığın belirlediği çeşitli kriterler bulunmaktadır.

Türkiye’de eğitim sektöründe en fazla; Rusya, Endonezya, Çin, ABD gibi ülkelerin vatandaşları istihdam edilmektedir.

Şehirlere Göre Eğitim Sektöründe Çalışma İzni Sayısı

Türkiye’de bütün illerinde her kademeden eğitim ve öğretim kurumları bulunmaktadır. Türkiye eğitime oldukça önem vermektedir. Dolayısıyla eğitim sektörü bütün iller açısından gelişme göstermiştir. Başta İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirler olmak üzere hemen hemen bütün illerde yabancı istihdam edilmektedir.

 Cinsiyete Göre Eğitim Sektöründe Çalışma İzni Sayısı

Genel tabloya bakıldığında birçok sektörde yabancı uyruklu erkek istihdamının daha fazla olduğu görülmektedir. Fakat eğitim sektöründe kadın personel istihdamının daha yoğun olduğu kaydedilmiştir. 2020 yılında toplamda 4613 yabancı istihdam edilmiştir. Bu sayının 3229’u kadın çalışanlardan oluşmaktadır. Geriye kalan 1384 personel ise yabancı erkek uyruklu çalışanlardır.

About the Author: Av. Batın Yılmaz

Av. Batın Yılmaz
Av. Batın Yılmaz; Yabancılar hukuku alanında uzmanlaşmış İstanbul barosuna kayıtlı hukukçudur. Daha hızlı iletişim için bilgi@atakurumsal.com adresinden ulaşabilirsiniz

Leave A Comment

Kurumsal danışmanınız olalım

Bizi aramak için  444 7 284

Şirketimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.