Kaçak yabancı işçi çalıştırma ve sonuçları; Yabancıların Türkiye’de çalışma iznine ve sigortaya sahip olmadan çalıştırılmaları ya da T.C. vatandaşlarının sigortasız çalıştırılmalarına karşı mücadele için Türkiye’de  devletin aldığı pek çok önlem vardır.

Kaçak yabancı işçi çalıştırma

Özellikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu ile bu kurumun müfettişleri, iş yerlerinin kanuna uygun biçimde personel çalıştırılmasını sağlamakla görevlidir.

Kaçak Yabancı İşçi Çalıştırma Cezası

Kaçak çalıştığı tespit edilen yabancı işçi sınır dışı edilir.  https://www.atakurumsal.com/yabancilarin-sinir-disi-edilme-sebepleri/

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışma izni olmayan yabancı işçi çalıştıran iş yerlerine ve yabancılara uyguladığı cezalar yıllara göre şu şekildedir:

İDARİ PARA CEZALARI2021 CEZA MİKTARI (TL)2022 CEZA MİKTARI (TL)2023 CEZA MİKTARI (TL)2024 CEZA MİKTARI (TL)
Çalışma izni bulunmayan yabancıyı çalıştıran işverenlere her bir yabancı için11.79616.06635.81656.752 TL
Çalışma izni olmaksızın bağımlı çalışan yabancıya4.7166.42314.31922.688 TL
Çalışma izni olmaksızın bağımsız çalışan yabancıya9.43812.85428.65545.406 TL
Kanunda öngörülen bildirim yükümlülüğünü süresi içinde yerine getirmeyen bağımsız ve süresiz izinle çalışan yabancı ile yabancı çalıştıran işverene her bir yabancı için7841.0672.3783.768 TL

Görüldüğü üzere çalışma izni bulunmayan kaçak yabancı işçi çalıştıran işverene ve çalışma izni olmayan çalışan yabancıya ayrı ayrı idari para cezası kesilir.

Para Cezası Katlanarak Artar

Uluslararası İşgücü Kanununun 23. maddesine göre, yukarıda belirtilen durumların tekrarı halinde uygulanacak para cezası bir kat artırılarak uygulanır. Diğer bir ifadeyle 2024 yılı içinde çalışma izni olmadan Türkiye’de bir firmada çalışan yabancı, durumun tespit edilmesi halinde 56.752 Türk lirası idari para cezası öder.

Bu yabancı, 2024 yılı içinde yine başka bir yerde işe girer ve bu durum tekrar tespit edilirse bu kez de 113.504 Türk lirası para cezası ödemek zorundadır.

Çalışma İzni Olmayan Yabancının İş Yeri Kapatılır

Çalışma izni olmayan yabancının iş yeri kapatılır

Bunlara ek olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortasız Türk işçi çalıştıran iş yerlerine de aynı idari para cezaları kesilir. Çalışma izni olmayan yabancı ile sigortasız Türk vatandaşı çalıştırmanın cezası aynıdır.

Çalışma izni olmaksızın kendi hesabına çalışan yabancıların iş yeri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bölge müdürlüğünce kapatılır.

Yabancıların Türkiye’de bir iş yerinde  ya da kendi işlerinde çalışmaya başlamadan önce, “Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun” gereği  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan  çalışma izin belgesi almaları şarttır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan çalışma izni alınarak çalıştırılan yabancı uyruklu işçiler, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren isteklerine bakılmaksızın 5510 Sayılı Kanunun 4/a maddesi uyarınca sigortalı sayılırlar ve işverenleri SGK’ya bildirilmelidirler.

Çalışma İzni Alması Gerekmeyen Yabancılar ve İş Yerleri

Çalışma izni alması gerekmeyen yabancılar

Aşağıda belirtilen şartları sağlayan yabancılar ve onları istihdam edecek iş yerlerinin çalışma izni almalarına gerek yoktur. Dolayısıyla belirtilen yabancılar ve onların çalıştığı iş yerleri herhangi bir idari para cezası almazlar.

 • Türkiye’nin taraf olduğu ikili ya da çok taraflı sözleşmelerle çalışma izninden muaf tutulanlar
 • Türkiye’nin taraf olduğu ikili ya da çok taraflı sözleşmeler gereğince veya konsorsiyumlar tarafından yürütülecek ulusal, uluslararası projelerde veya uluslararası kuruluşlarda çalışacak yabancılar
 • Türkiye Futbol Federasyonu’nca ya da Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nce talepleri uygun bulunan yabancı futbolcular ile diğer sporcu ve antrenörler
 • Daimi ikametgahı yurt dışında olan; bilimsel, kültürel ve sanatsal faaliyetler amacıyla bir aydan az süre için geçici olarak Türkiye’ye gelen yabancılar,
 • Türkiye’de fuar ve sirklerde gösteri ve benzeri yerlerde en fazla 6 ay görevli olduğunu kanıtlayabilecek yabancılar
 • Karşılıklılık esasına göre, öğrenci değişim programları çerçevesinde staj süreleri ile sınırlı kalmak kaydıyla özel veya kamu kurum ve kuruluşlarında staj yapacak yabancı öğrenciler

Kaynak: https://www.ailevecalisma.gov.tr/uigm/genel-bilgiler/idari-para-cezalari/

About the Author: Av. Batın Yılmaz

Av. Batın Yılmaz
Av. Batın Yılmaz; Yabancılar hukuku alanında uzmanlaşmış İstanbul barosuna kayıtlı hukukçudur. Daha hızlı iletişim için bilgi@atakurumsal.com adresinden ulaşabilirsiniz

29 Comments

 1. Avatar
  Caner 26 Şubat 2024 at 02:37 - Reply

  Merhaba, Beylikdüzü’nde yaşam vadisine yakın yerde ki sürekli gittiğim hamam da çok fazla yabancı çalışan var sayıları 20 den fazladır. Burayı şikeyet veya ihbar etmek istiyorum. Fakat benim kişisel bilgilerim vs işletme sahibiyle paylaşılır ve sonrasında başıma dert alırım diye biraz çekiniyorum. Öncelikle bu bilgilerim karşı tarafla paylaşılır mi ? Bunu öğrenmek istiyorum. Daha sonra hamam ortamında çalıştıkları için polis geldiğinde hemen içeriye girip müşteri gibi takılıyorlar. Yani polis baskın yapsa yabancı çalışan bulamayabilir. Yabancı çalışanlarin çoğunun isim soyisimlerini biliyorum o şekilde ihbar etsem veya çalışma esnasında fotoğraflasam uygun olur mu? Bildiğim kadarıyla çalışanlar; öğrenci vizesi ile gelip o şekilde çalışanlar,sadece oturum izni olup çalışan ve tamamen kaçak olarak çalışanlar var.

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 27 Şubat 2024 at 18:58 - Reply

   Merhaba, CİMER e şikayet edebilirsiniz, bilgileriniz asla başka kişiler ile paylaşılmamaktadır.

 2. Avatar
  tayfun 23 Mayıs 2023 at 12:52 - Reply

  Merhaba benim bir sorum olucaktı.Cevaplarsanız çok sevinirim.Öncelikle hikayemi anlatayım.Ben 01.11.2021 tarihinde yurt dışında bir şirkette çalışmaya başladım.Bu işe başlarken şirket bana türkiyede sigorta yapılmayacağını çalışılacak olan ülkede sigorta yapılacağını söyledi.Ve 6 ayda bir iznim olduğunu.Ve bir uçak biletimi benim alacağımı diğerini onların alacağını istediğim taktirde senede 1 ay izin kullanabileceğimi bu şekilde uçak biletini şirketin karşılacağını söylediler.Tabi bunların hepsi sözlü olarak konuşuldu.Yazılı olarak bir evrak yok.Bu arada Afrikada Kamerunda çalışıyorum.Ülkeyede çalışmaya başladıktan sonra burada sigortamı yapmamışlar.Ben bunu sonradan öğrendim.Ben bu şirkette 17-18 aydır çalışıyorum.Ve bir ay önce kendi E-adalet sistemime girdiğimde bir dosya ile karşılaştım bana işe başaldıktan 6-7 ay sonra birkaç tane evrak imzalatmışlardı.Bu evraklar arabulucu evraklarıymış.Arabulucu olamadan ve benim haberim olmadan bana arabulucuk evrakları imzalatmışlar anlıyacağınız.Daha sonra ben bunu patronla konuştum siz nasıl böyle bir şey yaparsınız diye bunun bana şirket kuralları olduğu gibi saçma sapan şeyler sundular.Sen zaten bütün haklarını alacaksın falan dediler.Tabi farklı bi ülkede olduğum için pek karşı çıkamadım.Şimdi askerlik dolayısıyla işten ayrılacağım.Tabi tek neden bu değil ama ana neden bu.Şirket bana bütün haklarımı alacağımı söyledi fakat ben pek güvenmiyorum.Ben bu şirketten ayrılırken tazminat ödemesi ve 6 aylık izin paramı talep edebilirmiyim ? Geçen sene 1 aylığına izne gittim.Ama bu sene 8 aydır çalışıyorum ve izne gitemdim 6 ayı doldurduğum için izin ücretimi almaya hakkım doğuyor dolayısıyla.Sizin bu konuda bir fikriniz var mıdır ? Eğer şirket sıkıntı çıkarırsa nasıl hareket etmeliyim. ? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 19 Haziran 2023 at 15:13 - Reply

   Merhaba, avukatımız mail adresiniz üzerinden sizlere ulaşacak, yasal tüm haklarınızı mahkeme kanalı ile rahatlıkla alacaktır.

  • Avatar
   tayfun aktaş 19 Haziran 2023 at 16:49 - Reply

   Size mail üzerinden numaramı yazdım şuan yurt dışındayım whatsapp aracılığı ile iletişime geçerseniz daha hızlı hareket etmiş oluruz teşekkürler.

   • Ata Kurumsal
    Ata Kurumsal 19 Haziran 2023 at 17:43 - Reply

    Merhaba, avukatımız sizi arayacak.

 3. Avatar
  manal 5 Şubat 2023 at 10:51 - Reply

  merhabalar, işveren, çalışma izni çıkarırız derse ve süreç başlatılırsa, çalışmaya başlayabilir miyim? yada onayı beklemem şart mıdır ? teşekkürler

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 16 Şubat 2023 at 22:05 - Reply

   Merhaba, resmi olarak çalışma izniniz onaylandıktan sonra çalışmaya başlayabilirsiniz.

 4. Avatar
  Mine 2 Kasım 2022 at 02:46 - Reply

  Merhaba, tekstilde çalışma izni olmadan
  Günlük yovme ile çalışanlara ceza varmi?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 22 Kasım 2022 at 18:29 - Reply

   Merhaba, Çalışma Bakanlığından izin almadan çalışan bütün yabancılar kaçak çalışmaktadır ve tespit edilmesi durumunda sınırdışı cezası vardır.

   • Avatar
    erdal 27 Şubat 2023 at 21:36 - Reply

    calisma iznim yok evimde illegal kuaförlük yapiyorum yakalanirsam ne ceza alirim deport olurmuyum

    • Ata Kurumsal
     Ata Kurumsal 14 Mart 2023 at 15:30 - Reply

     Merhaba, evinize gelip sizden hizmet alan bir müşterinizin sizden şikayetçi olması durumunda deport edilme ihtimaliniz yüksektir.

     Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Leave A Comment

Kurumsal danışmanınız olalım

Bizi aramak için  444 7 284

Şirketimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.