Bilim ve teknolojinin gelişimine bağlı olarak sağlık sektörü de gelişmektedir. Buna bağlı olarak, yeni tedavi yöntemlerinin bulunması, teknolojisinin sağlık alanında daha fazla rol oynaması gibi etkenler sektörün ilerlemesine katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte tam donanımlı sağlık kuruluşu sayısının günden güne artması da sektörün gelişimine destek olmaktadır. Bu yazımızda Türkiye’de sağlık sektöründe yabancı çalışma izni sayılarına dair 2020 yılı istatistikleri bulunmaktadır.

Türkiye’de 1500’den fazla hastane bulunmaktadır. Bu hastanelerin 571 tanesini özel hastaneler oluşturmaktadır. Ayrıca sağlık sektörü gösterdiği gelişmelerle birlikte son yılların en iyi yatırımını alan sektörlerden biri olmuştur.

Bunun yanı sıra sağlık sektöründe yaşanan gelişmelerle birlikte yabancı istihdamı da önceki yıllara göre artarak 2020 yılında 4256 olarak kaydedilmiştir.

Aylara Göre Sağlık Sektöründe Çalışma İzni Sayısı

Sağlık turizmi yetki belgesi almış kuruluşların yabancı personel istihdamı için 10 Türk personel istihdam etmeleri gerekmektedir. 10 Türk personel istihdamı sağlandıktan sonra ihtiyaç duyulan sayıda yabancı uyruklu istihdam edilebilmektedir. Fakat yetki belgesi bulunmayan sağlık kuruluşlarının her yabancı için 5 Türk istihdam etmesi zorunludur. Ayrıca yabancı doktor istihdamı için ödenmiş sermayenin 100.000 TL olması ve yabancı adına Sağlık Bakanlığı’ndan ön izin belgesi alınması aranan şartlar arasındadır.

Aylara Göre Çalışma İzni Sayısı:

 • Ocak: 400,
 • Şubat: 425,
 • Mart: 217,
 • Nisan: 0,
 • Mayıs: 0,
 • Haziran: 2,
 • Temmuz: 987,
 • Ağustos: 361,
 • Eylül: 297,
 • Ekim: 383,
 • Kasım: 687,
 • Aralık: 497.

İlginizi Çekebilir: Turizm Sektöründe Yabancı Çalışma İzni İstatistikleri

Uyruklara Göre Sağlık Sektöründe Çalışma İzni Sayısı

Türkiye’de 2020 yılında 120.000’den fazla yabancı uyrukluya çalışma izni verilmiştir. Sağlık sektöründe verilen çalışma izni, toplam verilen çalışma izninin %34’ünü oluşturmaktadır. Ayrıca Türkiye’de verilen çalışma izinleri çeşitli uyruklardaki yabancılara verilmiştir. Dolayısıyla sağlık sektöründe de birçok uyruktan yabancıya çalışma izni verilmiştir. Bununla birlikte Türkiye’de en fazla çalışan yabancılar; Suriye, Türkmenistan, Gürcistan, Özbekistan, İran vatandaşları olarak listelenmiştir.

Şehirlere Göre Sağlık Sektöründe Çalışma İzni Sayısı

Türkiye’nin bütün illerinde sağlık sektörü oldukça gelişmiş durumdadır. Bununla birlikte Türkiye, her vatandaşın sağlık hizmetlerine kolaylıkla erişebilmesini hedeflemektedir. Dolayısıyla bütün illerde, vatandaşların tam kapsamlı hizmet alabileceği sağlık kuruluşları bulunmaktadır. Nüfus yoğunluğuna göre başta İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir gibi büyükşehirler olmak üzere bütün illerde yabancı sağlık personelleri bulunmaktadır.

Cinsiyete Göre Sağlık Sektöründe Çalışma İzni Sayısı

Sağlık sektöründe 2020 yılında 4256 yabancı personel için çalışma izni alınmıştır. Yabancı sağlık personellerinin Türkiye’de yasal olarak çalışabilmeleri için bakanlık tarafından belirlenen kriterler bulunmaktadır. Bununla birlikte bu kriterleri karşılayan sağlık kurumları yabancı personel için çalışma izni alabilmektedir. 2020’desağlık sektöründe 3003 yabancı erkek personel istihdam edilmiştir. Ayrıca aynı yıl içinde 1253 yabancı kadın personel için çalışma izni alınmıştır.

About the Author: Av. Batın Yılmaz

Av. Batın Yılmaz
Av. Batın Yılmaz; Yabancılar hukuku alanında uzmanlaşmış İstanbul barosuna kayıtlı hukukçudur. Daha hızlı iletişim için bilgi@atakurumsal.com adresinden ulaşabilirsiniz

Leave A Comment

Kurumsal danışmanınız olalım

Bizi aramak için  444 7 284

Şirketimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.