Türkiye, dünyada turizm sektörünün en canlı olduğu ülkelerin başındadır. Dört mevsim boyunca yabancı turistleri kendine çeken bir iklime sahiptir. Bununla birlikte Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Dolayısıyla yaz ayları Türkiye’de turizmin en canlı olduğu dönemler olarak geçmektedir. Bu yazımızda Türkiye’de turizm sektöründe yabancı çalışma izni sayılarına dair 2020 yılı istatistikleri bulunmaktadır.

Dört mevsimin yaşandığı Türkiye nadir görülen iklim koşullarına sahiptir. Bu nedenle Türkiye turizm sektöründe öncü konumdadır.

Turizm Sektöründe Aylara Göre Yabancı Çalışma İzni Sayısı

Turizm sektöründe yabancılar için çalışma izni almak diğer sektörlere göre daha kolaydır. Çünkü turizm işletme belgesi sahibi şirketler 10 Türk personel çalıştırdığı takdirde istediği kadar yabancı personel çalıştırabilmektedir. Turizm işletme belge sahibi olmayan firmalarda diğer sektörlerde olduğu gibi her bir yabancı için 5 Türk personel çalıştırmalıdır.

2020 yılında turizm sektöründe istihdam edilen yabancı sayısı 8376 olarak kaydedilmiştir. Bununla birlikte en fazla çalışma izni turizm sektöründe verilmiştir. Bu sayı, yabancılara verilen çalışma izinlerinin yaklaşık %7’sini oluşturmaktadır.

Aşağıda 2020 yılında aylara göre turizm sektöründe çalışma izni alan yabancı sayıları bulunmaktadır.

 • Ocak 787,
 • Şubat 837,
 • Mart 427,
 • Nisan 0,
 • Mayıs 0,
 • Haziran 5,
 • Temmuz 1943,
 • Ağustos 711,
 • Eylül 586,
 • Ekim 753,
 • Kasım 1256,
 • Aralık 979.

İlginizi Çekebilir: Turizm Sektörü İçin Yabancı Personel Çalıştırma Kriterleri

Turizm Sektöründe Hangi Uyruktan Yabancılar İstihdam Ediliyor?

Turizm ülkesi olan Türkiye’yi ziyaret eden turistlerin büyük çoğunluğunu Arap ve Rus uyruklu yabancılardan oluşturmaktadır. Bundan dolayı turizm sektöründe istihdam etmek üzere Arapça ve Rusça bilen yabancılar daha sık tercih edilmektedir.

Türkiye’de en çok; Suriye, Kırgızistan, Ukrayna, Türkmenistan, Gürcistan gibi ülkelerin vatandaşları çalışmaktadır. Bu uyruklardaki yabancılar Arapça ve Rusça bildikleri için turizm sektöründe kolaylıkla iş bulabilmektedir.

Şehirlere Göre Turizm Sektöründe Çalışma İzni Verileri

Yazının başında da belirttiğimiz gibi Türkiye özellikle yaz aylarında turizm sektörünün çok canlı geçtiği bir ülkedir. Yaz aylarında en fazla turisti ağırlayan şehir Antalya’dır. Antalya yaz sezonlarında binlerce yabancı turisti kendine çekmektedir.

Bununla birlikte Antalya, Türkiye’de en fazla çalışma izninin alındığı ikinci şehir olarak kaydedilmiştir. İstanbul’un ardından en yüksek çalışma izni verilen ildir. 2020 yılında Antalya’da toplam 8277 yabancı için çalışma izni verilmiştir. Bu sayının çok büyük bir kısmını turizm sektöründe istihdam edilen yabancılar oluşturmaktadır.

Türkiye, kış turizminde de oldukça fazla yabancı turisti ağırlamaktadır. Bu sebeple; Bursa, Sakarya, Erzurum gibi illerde de turizm sektöründe yabancılar istihdam edilmektedir.

Cinsiyete Göre Turizm Sektöründe Verilen Çalışma İzni Sayısı

Genel olarak bakıldığında Türkiye’de yabancı uyruklu erkek çalışan sayısı kadın sayısına göre fazladır. Fakat turizm sektöründe ağırlıklı olarak kadın personeller istihdam edilmektedir. Buna göre toplam çalışma izni sayısının yaklaşık %60’ı kadın çalışanlara verilmiştir. Turizm sektöründe 5025 yabancı uyruklu kadın istihdam edilmiştir. Çalışma izni verilen yabancı erkek uyruklu personel sayısı ise 3350 bin olarak kaydedilmiştir.

About the Author: Av. Batın Yılmaz

Av. Batın Yılmaz
Av. Batın Yılmaz; Yabancılar hukuku alanında uzmanlaşmış İstanbul barosuna kayıtlı hukukçudur. Daha hızlı iletişim için bilgi@atakurumsal.com adresinden ulaşabilirsiniz

Leave A Comment

Kurumsal danışmanınız olalım

Bizi aramak için  444 7 284

Şirketimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.