Bilindiği üzere, Türkiye dünyanın onlarca farklı ülkesinden çalışmak ve yatırımcı olmak isteyenlerin tercih ettiği en önemli ülkelerden biri haline gelmiştir. Türkiye’de çalışacak ve işletmeci olacak kişilerin yasal ve geçerli bir çalışma iznine sahip olmaları yasal bir zorunluluktur. Kural olarak çalışma izni başvuruları yabancının kendisi tarafından değil, yabancıyı çalıştıracak firma tarafından yapılmaktadır. Eğer yabancının çalışmasında herhangi bir yasal engel bulunmuyorsa, bakanlık tarafından onayın verilmesi ve çalışma izin kartının yabancıya teslimiyle beraber yabancılar Türkiye’de yasal olarak çalışabilmektedir. Bu yazımızda Türk vatandaşı ile evli yabancıların çalışma izinleri ve uygulanmakta olan yönetmelik hakkında detayları paylaşacağız.

Türk Vatandaşı ile Evli Yabancı Çalıştıracak Şirketlere Özel Muafiyetler

Öncelikle hatırlatmak isteriz ki, bir Türk vatandaşıyla evli bir yabancının çalışacağı firma bazı çalışma izni kriterlerinden muaf tutulmaktadır. Türk vatandaşıyla evli bir yabancı çalıştıracak şirketlerde minimum ödenmiş sermaye şartı ve her yabancı personel için en az 5 sigortalı Türk personel çalıştırma şartı aranmamaktadır. Bu durum özellikle nispeten küçük işletmelerin yabancı personel ihtiyaçları konusunda çok önemli bir kolaylık sağlamaktadır. Muafiyet kapsamında işveren tarafından yapılan çalışma izni başvuruları Çalışma Bakanlığı tarafından değerlendirilmektedir. Değerlendirme sonucunda, başvurusunda herhangi bir eksiklik/uyumsuzluk görülmeyen yabancılara çalışma izni verilmektedir.

Evlenip Boşanmış Yabancıların Çalışma İzinleri

Türk vatandaşı ile evli yabancıların çalışma izni muafiyetleri konusunda bilinmesi gereken en önemli konulardan biri de evliliğini geçerli ve aile birliği kurmak amacıyla yapılmış olması şartı. Üç yılı doldurmadan evliliğin sona ermiş olması veya aile birliği kurma amacı dışında formalite bir evlilik yapılmış olması durumunda bu çalışma izinleri geçerliliğini kaybedecektir. Üç yıl sonunda yabancıların Türk vatandaşı ile evliliklerinin sona ermiş olması durumunda ise, yabancıların almış oldukları çalışma izinleri Türkiye’de yasal olarak bulunmaları şartıyla devam edebilir. Fakat, bu konuda kesin karar Çalışma Bakanlığı tarafından verilmektedir.

Türk vatandaşı ile evli yabancıların Türkiye’de çalışma izinleri hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlardan bize iletebilirsiniz.

About the Author: Av. Batın Yılmaz

Av. Batın Yılmaz
Av. Batın Yılmaz; Yabancılar hukuku alanında uzmanlaşmış İstanbul barosuna kayıtlı hukukçudur. Daha hızlı iletişim için bilgi@atakurumsal.com adresinden ulaşabilirsiniz

3 Comments

 1. Avatar
  Nodira 25 Kasım 2022 at 05:26 - Reply

  Merhabalar ben yabancı uyrukluyum ve çalıştım şirkette 2 yıl önce red geldi calışma izinim için ve o sırada ben evlendim çocuğum var turk vatandaşı ile ve aynı şirkette tekrar işe başladım zaman calışma izini başvuru yaptık 1 ay dan fazla bekliyoruz halen cevap gelmiyor

  • ATA Kurumsal
   ATA Kurumsal 2 Aralık 2022 at 14:31 - Reply

   Merhaba, Türk vatandaşı ile evliliğinizden çocuğunuz varsa %99 oranında onay gelecektir. Ret gelmesi durumunda haklı itiraz gerekçeleriniz bulunmaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 2. Avatar
  İroda 3 Ekim 2022 at 21:05 - Reply

  Merhabalar Sayın Ata Kurumsal yetkilisi, bir konu hakkında bilginize başvurmak istiyorum.
  11 yıldır Türk vatandaşı ile evli olan annem bir şirkette çalışma izni ile işe başlayacaktır. Evliliklerinin altıncı yılında eşinin ısrarıyla vatandaşlık başvurusu yapmışlardı, çünkü o dönemde türk vatandaşı eşi unutkanlık, olayları hatırlayamama, kafa karışması gibi sorunlar yaşamaya başlamıştı.Ve demans hastalığı teşhisi de o dönemde konmuştu. Mülakatta evlilik tarihlerini hatırlayamadığı için vs. vatandaşlık başvuruları red edildi.
  Sorum; Çalışma izni ile çalışırken tekrar vatandaşlık için başvuru yapılırsa (5 yıl kesintisiz yasal ikamet ettiği şartına göre) daha önceki olumsuz sonuçlanan başvurusunun dezavantajını yaşar mı?
  Şimdiden çok teşekkürler.

Leave A Comment

Kurumsal danışmanınız olalım

Bizi aramak için  444 7 284

Şirketimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.