Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki, Türkiye’de yabancılar için çalışma izni başvuruları işverenler tarafından belirlenmiş süre ve meslek grupları için yapılmaktadır. Bu nedenle, yabancılar kendileri adına geçerli bir çalışma izni başvurusu yapamaz ve daha önce almış oldukları çalışma izinlerini süreleri hala geçerli olsa bile başka bir firmada çalışmak için kullanamazlar. Çalışma izni başvuruları sadece başvuru sahibi firma ve çalışılan meslek dalı için geçerli olup, bunun dışındaki bir firma veya meslekte çalışılması durumunda yasal geçerliliklerini kaybetmektedirler. Türkiye’de uygulanmakta olan mevzuatlara göre izin belirlenmiş şartlar çerçevesinde verildiğinden yabancının çalışma iznini aldığı işyerinden ayrılması
halinde çalışma izni, süresi dolmamış olsa bile geçerliliğini yitirecektir. Aynı şekilde, tek bir çalışma izniyle birden fazla firmada da çalışılması mümkün olmamaktadır.

Eğer yabancı mevcut işyerinden ayrılıyorsa ve yeni bir işyerinde çalışmaya başlıyorsa, yeni işverenin mutlaka yeni bir çalışma izni başvurusu yapması gerekmektedir. Yeni çalışma izni başvurusu henüz onaylanmamış ise otomatik olarak eski izni iptal etmemektedir. Fakat, yeni başvuru olumlu olarak sonuçlanırsa yabancının eski çalışma izni iptal edilmektedir. Yabancının iptal edilen eski çalışma iznini, tarafına yasal bildirimin yapılmasını takiben bir hafta içinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iade etmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, yabancıların Türkiye’de tüm meslekleri icra etmeleri kanunla yasaklanmış olup, bu mesleklerle alakalı detayları ilgili yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Eğer, yabancıların çalışma izinleriyle başka bir işyerinde çalışabilmeleri hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

About the Author: Av. Batın Yılmaz

Av. Batın Yılmaz
Av. Batın Yılmaz; Yabancılar hukuku alanında uzmanlaşmış İstanbul barosuna kayıtlı hukukçudur. Daha hızlı iletişim için bilgi@atakurumsal.com adresinden ulaşabilirsiniz

Leave A Comment

Kurumsal danışmanınız olalım

Bizi aramak için  444 7 284

Şirketimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.