Yabancı personel çalıştıran işverenlerin bilmesi gereken önemli konulardan birisi de yabancının istifa etmesi veya işten çıkarılması durumunda yasal sorumluluklarıdır. Türk personeller gibi yabancıların da işten çıkarılması bir takım yasal düzenlemelere bağlıdır.

Bir iş yerinde en az 1yıl çalışmış yabancı personelin kıdem tazminatı hakkı doğmaktadır. (ev hizmetlerinde çalışan yabancı personeller hariç) Bir seneyi dolduran yabancılar içinde hem kıdem hem de ihbar tazminatı hakkı bulunmaktadır.

Kanuna göre ihbar ve kıdem tazminat uygulamaları yabancı ve Türk vatandaşlar için aynıdır.

Yabancının kıdem tazminatından yararlanabilmesi için mevcut işyerinde sigortalı olarak en az 1 yıl ve üzeri çalışmış olması gerekmektedir. Ayrıca, işveren tarafından işten çıkartılması gerekmektedir. Yabancının kendisinin istifa etmesi durumunda işverenden kıdem tazminatı talep edemez. Kıdem tazminatı hesaplanırken her çalıştığı yıl 1 brüt ücrete eşittir.

Kıdem Tazminat Hesaplaması:

Örnek: Bir yabancı pazarlama sektöründe eleman statüsünde 3 yıl çalışmışsa ve işveren tarafından işten çıkartıldığı zaman, kıdem tazminatı alınacak tutar:

Brüt 60.006 TL,

Net: 59550.55 TL’dir.

İhbar tazminatı

İhbar tazminatı: çalışan ve işverenin haklarını korumak için bir haktır. Yabancının ihbar tazminatından faydalanabilmesi için çalıştığı iş yerinde en az 6 ay çalışması gerekmektedir.

Yabancı çalışan çalıştığı işyerinden istifa etmek istiyorsa, bu durumda aşağıda yer alan sürede  işverene bildirmek zorundadır. Aynı şekilde işveren için de geçerlidir;

 • Mevcut işyerinde 6 aydan az çalışmış yabancı personel için ihbar süresi işten ayrılma tarihinden 2 hafta öncedir,
 • Mevcut işyerinde 6 aydan 1,5 yıla kadar çalışmış yabancı personel için ihbar süresi işten ayrılma tarihinden 4 hafta öncedir
 • Mevcut işyerinde 1,5 yıldan 3 yıla kadar çalışmış yabancı personel için ihbar süresi işten ayrılma tarihinden 6 hafta öncedir
 • Mevcut işyerinde 3 yıldan fazla çalışmış yabancı personel için ihbar süresi işten ayrılma tarihinden 8 hafta öncedir

İşveren yabancı personeli ihbar süresi bitmeden sözleşmesini bitirdiği taktirde ihbar tazminatı ödemek zorundadır.

Örnek: Personel 1 yıldan fazla çalışmışsa işverene en az dört hafta önce işten çıkacağını bildirmek zorundadır. Bildirmediği halde, 4 haftalık maaş ücreti ödemek zorundadır. Bu örneğe göre, ihbar tazminat ücreti yukarıdaki belirtilmiş olduğu süreye göre uygulanır.

İşveren/ Yabancı personel yukardaki şartlara uyması halinde yabancı çalışana/ işverene ihbar tazminatı ödenmez.

İhbar tazminatı kanunu hem işveren için hem de yabancı çalışan için eşit uygulanmaktadır.

İstisnai Durumlar Nedir?

Çalışma Bakanlığının çalışma izni uzatma başvurunu kabul etmeme durumunda ise istisnai durumlar bulunmaktadır. Bakanlığın uzatmama gerekçesi şirketin mali veya diğer durumları ile alakalı ise iş verenin sorumluğu devam eder. Fakat Türkiye’nin konjektürel durumuna istinaden çalışma izni uzatma başvurusu ret alırsa iş verenin ihbar tazminatı yükümlülüğü ortadan kalkmaktadır. Fakat kıdem tazminat ise İş Kanunu hükümlerince hesaplanıp işçiye ödenir.

Yabancı personel kendi istifa etse bile, aşağıda yer alan istisna durumlarda kıdem tazminatından faydalanabilir;

 • İşin niteliğinden doğan bir sebeple yabancı personelin sağlığı tehlikede olursa;
 • Yabancı personelin emekli olmak için sigortalılık süresi ve prim günü gibi gerekli şartları sağlamışsa;
 • Kadın işçinin evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içinde işten ayrılması;
 • Çalışan personelin ölmesi halinde.

About the Author: ATA KURUMSAL

ATA KURUMSAL
Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

34 Comments

 1. Avatar
  Manzura 14 Mayıs 2024 at 01:57 - Reply

  Merhaba ben 2015 yılından beri çalişma izniyle çalşyordum bana haber vermeden çıkış göstermişler 11 aya kadar çalişma iznim vardı neyapabilirim şuan kaçakmi kaldım ben şimdi

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 15 Mayıs 2024 at 19:10 - Reply

   Merhaba, yabancıların çalışma izni iptal edildiğinde ilk 10 gün içinde ikamet iznine başvurması durumunda başvurusu değerlendirmeye alınız, 10 günü geçiren yabancılar başvuru yapmasalar bile değerlendirmeye alınmaz.

 2. Avatar
  Setia 22 Mart 2024 at 16:12 - Reply

  Merhaba ben yabancı 9 sene calısyorum Ayne yerde tazmınat verıyormu acaba ve hakkı var mı yabancı tazmınat istıfa olsa

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 4 Nisan 2024 at 16:47 - Reply

   Merhaba, ev hizmetlerinde çalışan veya şirkette çalışan ama istifa etmiş çalışanların tazminat hakkı bulunmamaktadır.

 3. Avatar
  Sohaib 18 Ocak 2024 at 17:42 - Reply

  Merhaba ben 1 yıldan fazla çalışıyorum, fakat önümüzdeki günlerde işten ayrılmayı düşünüyorum. Istifa etmeden önce kısa dönem ikamete başvurabilir miyim ? 28 gün ihbar süresinden sonra biraz dinlenip öyle tekrar iş bakmaya başlayacağım. Öyle bir şey mümkün mü ?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 18 Ocak 2024 at 19:26 - Reply

   Merhaba, GÖÇ idaresi şu an da hiç bir yabancıya kısa dönem ikamet izni vermemektedir, eskiden çalışma izni iptal olan yabancılara ikamet izni verilmekteydi ama şu an net bir şey diyemiyoruz. Çok önemli bir durum değilse çalışma izninizi devam ettirmenizi GÖÇ idaresi yeniden ikamet izni vermeye başladığında bu dediklerini yapmanızı öneririz.

 4. Avatar
  Azat 17 Ekim 2023 at 13:22 - Reply

  Ben 1 yıl 9 ay ayni işyerinde çalışıyorum bunun 1 senesinde çalışma izinin oldu sadece geri kalan 9 ayda çalışma izinsiz çalıştım fakat şimdi işten çıkartıyorlar beni tazminat alabilecek miyim?

 5. Avatar
  rafat 12 Ekim 2023 at 17:48 - Reply

  merhabalar
  3 senedir bir firmada çalişyorum çalışma izni uzatmaya için diploma ihiç istememişlar
  bu sene Çalışma Bakanlığının çalışma izni uzatma başvurunu kabul etmemiş diploma istiyorlar
  ve ben suriyeden diploma getirmem savaştan dolayı
  şuan şirket bana çıkış yapmış tazminatsiz
  benim tazminat almaya bi şansım varmı?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 23 Ekim 2023 at 19:08 - Reply

   Merhaba, evet tazminat hakkınız vardır, avukat desteği için av.batin@atakurumsal.com adresine mail atabilirsiniz.

 6. Avatar
  devlet 21 Ağustos 2023 at 08:49 - Reply

  merhabalar ben 2,5 senedir çalışma izinli çalışıyorum. şimdi maddi durumum nedeni ile işten giriş çıkış yaparak tazminatımı almak istiyorum. geri çalışma iznimi alma konusunda herhangi bir sıkıntı çıkar mı?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 23 Ağustos 2023 at 20:54 - Reply

   Merhaba, öncelikle yabancılar çalışma hayatında Türk vatandaşları ile aynı hakka sahiptir, kendi isteğiniz üzere işte ayrılacaksanız yasal haklarınızı alamayabilirsiniz. Uzun süre çalışma izni ile çalışmış yabancılara GÖÇ idaresi genellikle bir yıllık ikamet izni vermektedir. Bunun için işten ayrıldığınız ilk on gün içinde kısa dönem ikamet iznine başvuru yapmanız gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

   • Avatar
    Taraneh 4 Şubat 2024 at 21:46 - Reply

    Merhaba. Ben işden cikacam, sigorta iptal oldu zaman kaç ay İstanbulda kalabilirim, ne kadar oturma iznim var?

Leave A Comment

Kurumsal danışmanınız olalım

Bizi aramak için  444 7 284

Şirketimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.