Yabancı kabin memuru çalışma izni

Havacılık sektörünce çalışacak yabancılar için çalışma izni alma şartları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ek olarak, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanmış genelgelere göre belirlenmektedir. Normal prosedürlere ek olarak, belli ön koşulların sağlanmaması halinde, firmalar yabancı kabin memuru istihdam edemez.

Yabancı kabin memuru istihdam edecek olan firmada çalışan Türk vatandaşı sayısı, her durumda yabancı personel sayısından fazla olmalıdır. Buna ek olarak, iç hat uçuşlarda, yabancı kabin personeli çalıştırılması yasaktır.

Personel sayısındaki limitleme, uçağın boyutlarına göre de değerlendirilir. Dar gövdeye sahip yolcu uçaklarında en az 2, geniş gövdeye sahip yolcu uçaklarında en az 3 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı personel bulunmalıdır. Uçuşlarda bu sayının altında Türk personel kullanılamaz.

Yabancı uyruklu havacılık personellerine çalışma izni almak için uzmanlığımıza güvenin.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün yayınladığı yönergeye göre, yabancı kabin memuru istihdam edebilmek için, personelin istihdam gerekçesinin net olarak belirtilmesi gereklidir. Personelden, hangi lisanı konuşuyorsa, bu lisana ait bilgisini belgelendirmesi istenir. Personelin vatandaşı olduğu ülkenin resmi dilleri bu belgelemeden muaf tutulur.

Bu belgelere ek olarak, uluslararası standartlara uyacak şekilde, gereken sağlık belgelerinin ve diğer eğitimlere ait sertifikaların sunulması zorunludur. Bu işlemler yerine getirildikten sonra, alınan ön onay ile birlikte, yabancı kabin memuru çalışma izni için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvuruda bulunulabilir.

Çalışma Bakanlığı notu: 

Havacılık sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde istihdam edilecek yabancı pilotlar için Türkçe tercümesi yeminli mütercim veya resmi makamlarca onaylı Pilot Lisansı, Bu belge elektronik başvuru esnasında taranılarak on-line gönderilecektir.Bakanlığımızca düzenlenecek çalışma izni, yabancı uyruklu pilotların lisanslarını Türkiye’de geçerli kılan Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden alınacak Validasyon Belgesi ile birlikte geçerlilik kazanmaktadır.

Oluşturduğumuz içeriğimizden memnun musunuz? Profilimize bir yorum gönderin veya soru sorun.  https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 

Sorumluluk Reddi

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur. Yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır

About the Author: Ata Kurumsal

Ata Kurumsal
Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

Leave A Comment

Kurumsal danışmanınız olalım

Bizi aramak için  444 7 284

Şirketimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.