Çalışma izni transferi, geçerli bir çalışma iznine sahip bir yabancının başka bir iş yerinde çalışmaya başlaması halinde yapılması gereken işlemdir.

Örneğin: A firmasında çalışma izni ile çalışan bir yabancının, çalışma izni iptal edilmeden B firmasında geçerli bir çalışma izni ile çalışmaya başlamasına çalışma izni transferi & iş yeri değişikliği denir.

Neden Çalışma İzni Transferi Yapılmalıdır?

Mevcut durumda çalışma iznine sahip bir yabancı eğer başka bir iş yerinde çalışmaya başlayacaksa çalışma izni transferi yapmalıdır. Eğer çalışma izni transferi yapılmazsa, yabancının Türkiye’den ayrılması ve çalışmaya başlayacağı iş yeri tarafından yeni bir çalışma izni alınması gerekir. Çalışma izni transferi yapılmayan yabancı Türkiye dışına çıkmazsa deport edilir.

Çalışma İzni Transferi Nasıl Yapılır?

Çalışma izni transferi, yabancının çalışma izni devam ederken iptal edilmeden yeni bir çalışma izni başvurusu yapılarak gerçekleştirilir. Özenle yapılması gerekir aksi takdirde süreç hem yabancı hem işveren için daha da zorlu bir hale gelebilir.

Çalışma İzni Transferi Şartları

Transfer & iş yeri değişikliği işleminde en önemli şart, yabancının hali hazırda çalıştığı iş yerinin transfer işlemine izin vermesidir. Şimdiki işveren eğer çalışma izni transferine müsaade etmiyorsa bunu yapmak mümkün değildir. Bu durumda yabancının ülkesine veya başka bir ülkeye giriş-çıkış yapması gerekmektedir.

Öte yandan başka bir şart Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından getirilmiştir. Yabancının sürekli olarak iş değiştirmesini önlemek amacıyla getirilen bu şart belirli süre çalışma şartıdır.

Sonuç Süreci

Çalışma izni transferi, başvurunun eksiksiz ve doğru yapıldığı takdirde ortalama 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Çalışma izni transferi başvurusu biraz karışık ve külfetli bir süreç olmasından dolayı gerek zaman, gerek maddi kayıplar vermemeniz adına uzman kişiler tarafından yapılmasını öneririz.

Sektörlere Göre Çalışma İzni Transferi

Çalışma izni transferi, sektör fark etmeksizin geçerli bir çalışma iznine sahip yabancılar için yapılabilir. Ev hizmetleri de dahildir.

Dikkat!

Çalışma izni transferi & iş yeri değişikliği başvurusunda etken birçok faktör bulunmaktadır. (Yabancının çalıştığı yerdeki SGK kayıtları, iş çıkış ve giriş tarihi vs.). Başvuruda ihmal edilen küçük şeyler bile maddi ve manevi kayıplara sebebiyet verebilir. Hatta yabancının Türkiye dışına çıkması bile gerekebilir. Bu gibi durumlara maruz kalmak istemiyorsanız ATA Kurumsal Danışmanlık’ın 9 yılı aşkın tecrübesine ve uzman danışmanlarına güvenebilirsiniz.

About the Author: Av. Batın Yılmaz

Av. Batın Yılmaz
Av. Batın Yılmaz; Yabancılar hukuku alanında uzmanlaşmış İstanbul barosuna kayıtlı hukukçudur. Daha hızlı iletişim için bilgi@atakurumsal.com adresinden ulaşabilirsiniz

119 Comments

 1. Avatar
  ARİF CABBAROV 17 Ocak 2024 at 22:57 - Reply

  merhaba. ben a firmasından çalışma izni aldım. 1 ay sonr işten çıktım. ama süreç devam ediyor. şimdi aynı sektörde b fımasına işe alındım. ben transfer yapabilirmiyim?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 18 Ocak 2024 at 14:17 - Reply

   Merhaba, hayır yapamazsınız, A firması B firmasında çalışmanız için size izin vermesi gerekmektedir.

 2. Avatar
  Firuza 15 Ocak 2024 at 21:26 - Reply

  Merhaba başka iş yerinden yeni bir iş yerine transfer yapmak için şimdiki iş yeri napmali yada yeni iş veren direk başvuru yapabilir mi?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 16 Ocak 2024 at 21:10 - Reply

   Merhaba, sorularınız danışmanlık hizmetlerimiz kapsamına girdiği için maalesef ki cevap veremiyoruz.

 3. Avatar
  Kübra 1 Ocak 2024 at 18:58 - Reply

  Merhaba, benim çalışma iznim aktifken, transfer için talepte bulunuldu ve çalışma iznim için yeni kurum başvurumu yaptı. Eski şirkette artık çalışma iznim durdurulabilir mi yoksa onay gelinceye kadar aktif bir şekilde beklemek mi lazım?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 9 Ocak 2024 at 20:46 - Reply

   Merhaba, onay gelinceye kadar SGK çıkışınızın yapılmaması gerekmektedir.

 4. Avatar
  ARMIN 26 Kasım 2023 at 19:50 - Reply

  MERHABA KOLAY GELSİN
  BIR SORUM VARDI
  DEVAM EDEN ÇALIŞMA İZNİMM VAR
  ŞİRKET ADRESİNİ TAM OLARAK FARKLI BİR İLE TAŞIYORSA
  YENIDAN BAŞVURU YAPMAM MI GEREKİYOR?
  EĞER EVET İSE HANKI MADDE YE DAYANARAK
  NE ZAMAN VE KAÇ GÜN İÇİNDE İŞLEMI BAŞLATMALIYIZ

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 6 Aralık 2023 at 17:56 - Reply

   Merhaba, şirket adresinizin değişmesi durumunda evet yeniden çalışma izni alınması gerekmektedir. Diğer sorularınız danışmalık hizmetlerimiz kapsamına girdiği için maalesef cevap veremiyoruz.

 5. Avatar
  ayşe nilgün 15 Ekim 2023 at 21:55 - Reply

  Merhaba, benim çocuk bakıcısı olarak yabancı çalışma izninli çalışanım var . 2025 senesine kadar çalışma iznimiz onaylandı. Şuan aynı ilde farklı bir adrese taşındık. İşveren panelinden adres güncellememi yaptım fakat bayanın çalışacağı adres eski adresim görünüyor bunu nasıl güncelleyebilirim?
  Eski adresime taşınan kişi de yanına yabancı bir bayan alacak hasta bakıcısı olarak bu durum onu etkiler mi ? teşekkürler

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 23 Ekim 2023 at 19:04 - Reply

   Merhaba, yabancının GÖÇ idaresinden adresini güncellemesi yeterlirlidir.

 6. Avatar
  Elmeddin Bayramzade 1 Ekim 2023 at 09:34 - Reply

  Merhaba ayni sirketin iki tane fabrikasi var ayri sehirlerde birinden digerine nasil transfer yapilir tesekkurler

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 3 Kasım 2023 at 15:27 - Reply

   Merhaba, sorularınız danışmanlık hizmetlerimiz kapsamına girdiği için maalesef cevap veremiyoruz.

Leave A Comment

Kurumsal danışmanınız olalım

Bizi aramak için  444 7 284

Şirketimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.