Yabancı personel çalıştıran işverenin herhangi bir sebeple yabancı ile yollarını ayırması durumunda yabancıya ait çalışma iznini iptal etmesi gerekir. Eski uygulamada şirketler için ayrı ev hizmetlerinde çalışan yabancılar için ayrı olarak düzenlenmiş çalışma izni iptal dilekçelerinin çalışma izni otomasyon sistemine yüklenmesi gerekmekteydi fakat yeni uygulama ile bu dilekçeler kaldırıldı.

Yabancı personelin çalışma iznini iptal ettirmek isteyen işverenlerin E-Çalışma İzni adresine e-devlet ile giriş yapmaları gerekmektedir.

Çalışma İzni İptali Adım 1

İzin iptali talebi ancak daha önceden işveren adına izin talebinde bulunulmuş kullanıcı tarafından yapılır. İşveren Listesi’nden çıkışı yapılacak olan personelin bağlı olduğu işveren seçildikten sonra sol tarafta bulunan ‘İzin Sonrası İşlemler’ sekmesi seçilmelidir.

İzin sonrası işlemler sekmesinde seçilmiş olan işveren üzerine kayıtlı yabancı personel listesi gözükecektir. İzni sonlandırılmak istenen yabancıyı seçtikten sonra sağ kısımda kalan ‘İzin Sonlandırma Talebi’ butonuna tıklanmalıdır.

Olası bir yanlışlığı önleme amacıyla sistem sizi personeli teyit edebileceğiniz; personelin fotoğrafı ve bilgilerinin bulunduğu bir sayfaya yönlendirip onay isteyecektir. Doğru personeli seçtiğinizi teyit ettikten sonra ‘devam’ tuşuna basıp ilerleyebilirsiniz.

Çalışma İzni İptali Nasıl Yapılır

Bir sonraki sayfada personelin çalışma iznini sonlandırma tarihini ve sebebini girebileceğiniz bir panel açılacaktır. Burada tarihi ve sebebi dikkatli seçmeniz gerekmektedir.

Çalışma izni iptal E-devlet

Sonraki adıma ilerlediğinizde sistem çalışma izni iptal dilekçesini otomatik olarak hazırlamış şekilde karşınıza çıkartacaktır. ‘İmzala’ butonunu kullanarak elektronik imzanız ile birlikte iptal dilekçenizi imzalamanız gerekmektedir.

Adım adım çalışma izni iptali

İmza adımı tamamlandıktan sonra artık ilgili başvuru hakkında izin iptal talebi değerlendirilmek üzere bakanlık tarafından alınmış durumuna geçer. Oluşturulan dilekçenin bakanlığa tekrar başka bir kaynaktan gönderilmemesi gerektiğini bildirmek isteriz.

Yasal uyarı: İçeriklerimizi izin almadan koplayan ve kendi sitelerinde yayımlayan kişi ve kurumları tespit edip haklarında yasal işlem başlatıyoruz. İçeriklerimizin oluşturulma ve Google index tarihleri kayıt alınmıştır, buna istinaden maddi ve manevi tazminat hakkımız saklıdır.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

About the Author: Av. Batın Yılmaz

Av. Batın Yılmaz
Av. Batın Yılmaz; Yabancılar hukuku alanında uzmanlaşmış İstanbul barosuna kayıtlı hukukçudur. Daha hızlı iletişim için bilgi@atakurumsal.com adresinden ulaşabilirsiniz

272 Comments

 1. Avatar
  ayşe 14 Aralık 2023 at 12:29 - Reply

  Merhaba 4 ay önce yabancı çalışanımız işten ayrıldı .Fakat sistemden 15 gün içinde bildirmeyi biz yapmadık . Şuan başka işe başlayınca ortaya çıktı . Bir cezası varmıdır 4 ay geçti işten çıkalı

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 9 Ocak 2024 at 21:11 - Reply

   Merhaba, eskiden zamanında yapılmayan bildirimler bölümünde bir cezası vardı fakat yıllardır uygulanmamaktadır.

 2. Avatar
  Nuray 16 Ekim 2023 at 14:00 - Reply

  Merhabalar.
  Çalışma izni sonlandırmak istediğimiz zaman çalışma izni kartı aslı’nı Çalışma başkanlığına gönderiyormuyuz posta yoluyla ?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 23 Ekim 2023 at 19:04 - Reply

   Merhaba, evet gönderiyorsunuz.

  • Avatar
   Olga 6 Aralık 2023 at 13:47 - Reply

   Merhaba. Çalışma izni iptal edildikten ne kadar süre sonra o çalışan için yeni bir çalışma izni talep edilebilir? Belirli bir tarihi nereden öğrenebilirim?

   • Ata Kurumsal
    Ata Kurumsal 6 Aralık 2023 at 17:43 - Reply

    Merhaba, çalışma izni iptal edildikten sonra çalışma izninin yeninden alınması için yabancının geçerli bir oturma izni olması veya kendi ülkesinde ki Türk konsolosluğu aracılığı ile yeniden alınabilir. İptal edilen çalışma izni için bir süre yoktur.

 3. Avatar
  Ahmet 3 Ağustos 2023 at 13:51 - Reply

  Bir firmaya başvurdum sonra çalışma izni almak için kayıt oldular ama şimdi işten ayrıldım firma dışı bir firmadan yeni çalışma izni almak istiyorum ama sisteme her girdiğimde sen diyorsun değerlendirme durumunda.

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 17 Ağustos 2023 at 23:48 - Reply

   Merhaba, sistemden düşünceye kadar beklemektten başka çareniz bulunmamaktadır.

 4. Avatar
  gizem 13 Temmuz 2023 at 11:29 - Reply

  Merhaba,
  15 günlük süreyi kaçırdım. 24.06.2023 tarihinde işten çıkış verdim fakat sistem 28.06.2023 tarihine işin sonlanması için izin veriyor bunun ile ilgili 28.06.2023 tarihine versem işin sonlandırılması (fakat çıkış tarihi 24.06.2023) herhangi bir sorun olur mu ceza yermiyiz.

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 17 Ağustos 2023 at 22:50 - Reply

   Merhaba, hayır hernagi bir ceza ile karşı karşıya kalmazsınız.

 5. Avatar
  Gizem Akın 13 Mart 2023 at 17:56 - Reply

  Merhaba,

  Çalışma izni oluşturan çalışma arkadaşımız işyerinden ayrıldı.
  Şimdi de yabancı çalışanımızla yolumuzu ayıracağız; ancak çalışma iznini iptal etmek için e-devlet üzerinden kullanıcı değiştirebilir miyiz?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 14 Mart 2023 at 16:02 - Reply

   Merhaba, sorularınız danışmanlık hizmetlerimizin kapsamına girdiği için maalesef ki cevap veremiyoruz.

 6. Avatar
  ruhiye 20 Şubat 2023 at 11:25 - Reply

  merhaba,

  Başvuru yaparken yabancının çalışacağı adres yanlış girilmiş. Başvuru değerlendirme sürecinde bunun düzeltilmesi mümkünmü?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 27 Şubat 2023 at 12:42 - Reply

   Merhaba, evet bakanlık hatayı farkettiğinde size durumu bildirip düzeltilmesini talep edecektir.

 7. Avatar
  Gizem 19 Aralık 2022 at 10:24 - Reply

  Merhaba,
  Bugün bir yabancı çalışanımızın İzni İptal et butonu ile çıkış tarihi ve istifa sebebini seçerek e devlet otomasyon üzerinden çıkışını yaptık, ancak dosya yükleme ekranı gelmedi, herhangi bir dosya yükleyemedik. İptal et dedikten sonra çıkış tarihi ve sebebi ile beraber sistem kendi dijital dilekçesini oluşturdu ve bunu imzalamamızı istedi. Onaylandıktan sonra hiçbir ekranda kaydı gözükmemektedir. Yanlış bir işlem mi yaptık yoksa otomasyon sistemi mi değişti, desteklerinizi rica ederim.

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 22 Aralık 2022 at 15:20 - Reply

   Merhaba, Bakanlık tarafından otomasyon sistemi yenilenmiştir, izin iptal dilekçeleri artık sisteme yüklenmemektedir. sistem kendi dilekçesini otomatik olarak oluşturmaktadır.

 8. Avatar
  Riham 6 Ekim 2022 at 11:21 - Reply

  Merhaba, mobbing’ten dolayı işten çıkmak zorunda bıraktılar ücretsiz iznimde çalışmamı istediler, istifamı verdim ve yazılı olarak mobbingten dolayı istifa ettiğimi söyledim, bugün bana mesaj geldi çalışma iznim sonlandı diye ama tekrar mesaj yazıyor bana tekrardan istifanı yaz yoksa devlet sana ceza kesecek! Öyle bi şey var mı?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 10 Ekim 2022 at 17:10 - Reply

   Merhaba, yazdığınız dilekçe ve açıklaması kanunlarımıza uygundur, çalıştığınız iş yerinde 6 aydan fazla süre ile çalıştıysanız ihbar tazminati, bir seneyi geçtiyse ihbar ve kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmaktadır. Bu konuda dava açma hakkınız bulunmaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Leave A Comment

Kurumsal danışmanınız olalım

Bizi aramak için  444 7 284

Şirketimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.