Çalışma izninde KEP dönemi

Güncelleme 05.01.2019 : Çalışma Bakanlığı belirli bir süre dahilinde olmak şartı ile çalışma izni başvurularında KEP adresini zorunluluğunu kaldırmıştır, elektronik imza mecburiyeti devam etmektedir.

Çalışma bakanlığı, Türkiye’de giderek artan yabancı nüfusun Türk iş piyasasına girişlerini kolaylaştırmak ve işlemlerin daha hızlı yürütülmesini sağlamak amacı ile KEP hesabı ile başvuruları almaya başladı. Başvurular yine online olarak KEP hesabı ve Elektronik imza ile yapılacak. KEP hesabı sisteminin devreye girmesiyle eski yapılan başvurular sonuçlandırılacak fakat KEP hesapsız yeni başvurular kabul edilmeyecek.

Çalışma bakanlığının açıklaması aşağıdaki gibidir.

Yabancıların Çalışma İzni Başvuru Sistemi Yenilendi

Yabancıların çalışma izni başvuru sistemi yenilenmiş olup, uygulama 26.02.2018 tarihinde kullanıma açılmıştır.

Bu nedenle;

 • Başvuruların e-devlet sistemi üzerinden elektronik imza ile yapılması zorunludur.
 • Yapılacak her türlü çalışma izni başvurusunda başvuru sahibinin (iş veren veya yetkili) ve bağımsız veya süresiz çalışma izni talep eden yabancı şahsın; Elektronik Tebligata Elverişli KEP hesabının bulunması zorunludur.
 • Başvuru sahibinin Elektronik imzasının ve KEP hesabının bulunmaması halinde çalışma izni başvurusu mümkün olmayacaktır.
 • Yeni sistemde işyerlerinin (Ev hizmetleri hariç) ilk kayıtları SGK e-bildirge sorumluları tarafından yapılacak olup, daha sonra bu kişiler sistem üzerinden şirketleri ya da kurumları adına başvuru ve işlem yapacak kişileri yetkilendirebilecektir.
 • Başvurular elektronik imza ile yapılacağından Bakanlığımıza başvuru formu, dilekçe veya her hangi bir evrak gönderilmeyecektir.
 • Eski sistemde tamamlanmış ve evrakları teslim edilmiş başvuruların inceleme, değerlendirme ve sonuçlandırma işlemleri yine eski sistemden devam edecektir.
 • Eski sistemde henüz tamamlanmamış olan başvurular 26.02.2018 tarihinden itibaren pasif hale getirilmiş olup, bu durumdaki başvuruların yeni sistem üzerinden yapılması gerekmektedir.

KEP hesabı nedir?

KEP; Kayıtlı Elektronik Posta nın kısaltılmışıdır, bu posta adresine yapılmış her bildirim direk kişiye yapılmış sayılacaktır, daha önceleri tebligat gönderilerek yapılan işlemlerim tamamı artık KEP adresine gönderilerek hem postada yaşanan gecikmelerin önüne geçmek hem de çeşitli masrafların ortadan kaldırılması hedeflenmiştir.

 

KEP adresi ile çalışma izni başvurusu nasıl yapılır?

 1. Elektronik imza ile E-devlet üzerinde çalışma izni otomasyon sistemine girilir
 2. Otomasyon sisteminde ki istenilen evraklar sisteme yüklenir
 3. Sistem üzerinden yabancıya ve işverene ait bilgiler SGK numarası üzerinden girilir.
 4. KEP adresi sisteme tanımlanır başvuru tamamlanır.
 5. Bakanlığına herhangi bir evrak veya dosya gönderilmesine gerek yoktur.
 6. Sistemin ürettiği İD numarası üzerinden başvuru takip edilir.

KEP Hesabı kullanımına geçmiş kurumlar

 • Adalet Bakanlığı
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 • Avrupa Birliği Bakanlığı
 • Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
 • Dışişleri Bakanlığı
 • Ekonomi Bakanlığı
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı
 • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
 • Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
 • İçişleri Bakanlığı
 • Kalkınma Bakanlığı
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı
 • Maliye Bakanlığı
 • Millî Eğitim Bakanlığı
 • Millî Savunma Bakanlığı
 • Orman ve Su İşleri Bakanlığı
 • Sağlık Bakanlığı
 • Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

About the Author: Av. Batın Yılmaz

Av. Batın Yılmaz
Av. Batın Yılmaz; Yabancılar hukuku alanında uzmanlaşmış İstanbul barosuna kayıtlı hukukçudur. Daha hızlı iletişim için bilgi@atakurumsal.com adresinden ulaşabilirsiniz

94 Comments

 1. Avatar
  Meliha 12 Kasım 2020 at 16:29 - Reply

  merhaba annemin yardımcısının çalışma izin süresi aralıkta dolacağından uzatma başvurusunu e devlet üzerinden yaptım.bundan sonraki aşamalar nedir ? bilgi verebilir misiniz?harç ücreti nedir

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 2 Ocak 2021 at 14:41 - Reply

   Merhaba, Başvuru durumunu 170 Bakanlık danışma hattından öğrenebilirsiniz. Harç talebi maille size iletilecektir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 2. Avatar
  mehmet gök 4 Temmuz 2020 at 13:11 - Reply

  merhabalar. çin den türkiyede personel çalıştırmak istiyorum. nasıl bir yol izlemeliyim. yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 5 Temmuz 2020 at 20:50 - Reply

   Merhaba, mesai saatlerinde 444 7 284 nolu telefonu ararsanız arkadaşlarımız yardımcı olsunlar, sorunuz kısa bir cevaba sahip değil maalesef.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 3. Avatar
  Münir 27 Ocak 2020 at 12:55 - Reply

  ÜSTAADIM, Yabancı bir tanıdığım bir şirketin TALEBİYLE çalışma izni aldı ve o şirket aracılığıyla bir restauranta 3600 liraya kiralandı. Yabancı her ay düzenli olarak çalıştı ve restaurant ta 3600 TLsını düzenli olarak ÇALIŞMA İZNİNİ ALAN FİRMAya ödedi… Lakin , Firma , bu yabancıya ödemekte olduğu 2200 lirayı 3 aydır ödemez oldu ve sigortasını da ayda SADECE 5 GÜN ÇALIŞIYOR olarak gösterdiğini tespit ettik…
  1: Bu durumda ne yapmalıyız ?
  2: Aynı şekilde, bu yabancıya çalışma izni alabilecek ve bu restauranta kiraya verebilecek fakat DÜRÜST çalışan bir firma bulabilirmiyiz? Bu konuda bir öneriniz olur mu?
  Saygılarımla…

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 29 Ocak 2020 at 17:07 - Reply

   Merhaba, sorunuzu anlayamadık kusura bakmayın.

 4. Avatar
  yiğit 9 Ocak 2020 at 14:19 - Reply

  Merhaba,
  Annemin yanında oturma izni olan bir bayan var ona çalışma izni almak için ne yapmalıyız ve fiyat ne kadara çıkıyor bilgi rica ediyorum.Çalışma izni alınabilmesi için mutlaka bir şirket sahibimi olmalı yoksa şahıs olarakta yaptırabiliyormuyuz.
  Teşekkürler

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 12 Ocak 2020 at 21:48 - Reply

   Merhaba, yabancı çalışanı evinizde çalıştırmak şartı ile çok kolay çalışma izni alınabilmektedir, ücretimiz 1000 TL + KDV dir, çalışma izniniz onaylandıktan sonra 1050 TL civarında harç ve kart ücreti ödemeniz olacaktır.

 5. Avatar
  Celal burak 17 Kasım 2019 at 20:39 - Reply

  Merhaba turizm organizasyon tekstil vs.sirketimiz var sermaye ve banka cirolarimiz yuksek 15 kişiye yakın yabancı işçi alacağım ssk yapabilirmiyim bilgilerinize ihtiyacımız var nasıl yol izlemeliyiz

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 18 Kasım 2019 at 16:46 - Reply

   Merhaba, 15 yabancıya çalışma izni alabilmek için 75 Türk personelinizin olması gerekmektedir, fakat yine de yabancıların yapacağı görevlere göre Çalışma Bakanlığı hepsine çalışma izni vermeyebilir.

 6. Avatar
  OKAN KURT 28 Ağustos 2019 at 14:07 - Reply

  mrb kendı iş yerim var küçük bir yer ve sonra bır yer daha olacak şube olacak ne lazım bana kaç gün sürer selam aleyküm

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 3 Eylül 2019 at 13:28 - Reply

   Merhaba, sorunuzu anlayamadık, muhasebeciniz den destek almanızı öneririz.

   • Avatar
    İlyas 18 Mayıs 2020 at 03:11 - Reply

    Merhaba ben bir Yabancı vatandaşa çalışama izni yaptıracam gıda fabrikasında çalışacak onun ssk primi ne kadar olur bir fikriniz varmı teşekkür ederim

    • Ata Kurumsal
     Ata Kurumsal 28 Mayıs 2020 at 18:28 - Reply

     Merhaba, bu yabacının yapacağı göreve göre değişmektedir, eleman statüsünde çalışacaksa asgari ücretin bir buçuk katı, uzman pozisyonunda çalışacaksa asgari ücretin 3 katı maaş göstermeniz gerekmektedir. Detaylı bilgi için buraya göz atabilirsiniz: https://www.atakurumsal.com/yabancilara-odenmesi-gereken-ucretler/

     Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 7. Avatar
  Teyyub 29 Temmuz 2019 at 12:58 - Reply

  Azerbaycanliyim calisma izni nasil cikaracami. Bilmiyorum . Nereye gitmeliyim

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 7 Ağustos 2019 at 17:09 - Reply

   Merhaba, Türkiye’de Yabancılara çalışma izinleri belirli bir iş yeri veya işletme üzerinden verilebilmektedir. Yabancılara istedikleri herhangi bir işyerinde çalışabilmesine imkân veren bir izin sistemi mevcut değildir. Çalışma izin başvurularının yabancı şahsı çalıştırmak isteyen işveren tarafından yapılması zorunludur.

 8. Avatar
  Hamza 24 Haziran 2019 at 23:21 - Reply

  Merhaba, çalışmak istediğim dernek 3 ay önce ben ve başka yabancı çalışanlara çalışma iznine başvuruda bulundular. Fakat bizden kimseye hiçbir yanıt gelmedi. Sistemde yazılan tek şey “değerlendiriliyor”. Olumsuza odaklanmak istemiyorum ama biraz yormaya başladı. Bakanlıkta işlemler yavaşlatildi deniyor. Sizin bilginizvar mi bu konu hakkında?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 26 Haziran 2019 at 15:24 - Reply

   Merhaba, sivil toplum kuruluşlarında çalışacak yabancıların çalışma izinleri diğer kurumlardan gelen cevapların gecikmesi sebebiyle biraz geç sonuçlanmaktadır.

   • Avatar
    Arzu 30 Ağustos 2020 at 23:29 - Reply

    Annemin bakımı için Gürcistan uyruklu bir bayana çalışma izni almak istiyorum. Ancak bu bayanın oturma izni ekim ayının başında bitiyor. Bu bizim için sorun olur mu?

    • Ata Kurumsal
     Ata Kurumsal 7 Eylül 2020 at 16:36 - Reply

     Merhaba, hayır olmaz, ikamet izni veriliş tarihi ile bitiş tarihi arasında altı aydan fazla süre varsa çalışma izni için başvuru yapabilirsiniz.

     Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 9. Avatar
  Adel mohmmed 20 Haziran 2019 at 19:50 - Reply

  Ben mısırlıyım ve Türkçe bilmiyorum Ve turizim mezunuyum çok iyi İngilizce biliyorum ve arapça iş bulma imkanı var mı

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 21 Haziran 2019 at 14:47 - Reply

   Merhaba, Türkiye işini layıkıyla yapacak, verilen görevleri eksiksiz yerine getirip üzerine fikir üretebilecek, çalıştığı iş yerine değer katabilecek herkese kapılarını açmıştır, Türkiye’de herkesin iş bulma imkanı vardır.

 10. Avatar
  Mohamed ALI 13 Haziran 2019 at 12:32 - Reply

  Merhaba Ben Sudanlıyım. Yazılımcı olarak ben’ çalıştırmak isteyen bir firma var. Yazılımcılara çalışma izni alınabilir mi?
  Kısa dönem ikamet iznim var.

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 18 Haziran 2019 at 13:24 - Reply

   Merhaba, evet çalışacağınız şirket gerekli kriterleri sağlıyorsa çalışma izni alınabilir.

Leave A Comment

Kurumsal danışmanınız olalım

Bizi aramak için  444 7 284

Şirketimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.