Türkiye’de resmi olarak 63 bin ailenin yanında yabancı uyruklu bakıcılar çalışmaktadır, peki bu bakıcıların hangi yasal hakları olduğunu biliyor musunuz?

İlk önce çalışma izni almazsanız ne olur madde madde inceleyelim.

 1. Çalışma izni olmadan hiçbir yabancıyı evinizde çalıştıramazsınız, çalışma izni almak içinde evinizde 15 yaşından küçük çocuk veya 65 yaşından büyük yaşlı olması gerekmektedir.
 2. Çalışma izinsiz bir yabancıyı çalıştırırken yakalanmanız durumunda resmi cezanın haricinde yabancının kendi ülkesine gönderilirken yapılan tüm masraflar tarafınızdan ödenir, bu masraflar ortalama 13 bin tl civarına kadar çıkmaktadır.
 3. Yabancının oturma izni olması çalışma izni manasına gelmemektedir, oturma izni için yabancıya kendi adresinizi gösterdiyseniz ve çalışma izni almadıysanız her an yabancılar şubeden görevliler evinizi ziyaret edebilirler.

Yabancı personelinize çalışma izni aldınız ama yine de dikkat etmeniz gereken durumlar madde madde aşağıdaki gibidir.

 1. Personelinizin çalışma izni çıktı ve işe başladı, 15 gün içinde bunu Çalışma Bakanlığına bildirmek zorundasınız.
 2. Yabancı personelinizin yılda 15 gün yasal olarak senelik izni bulunmaktadır, bu izni kendisine vermek zorundasınız.
 3. Bir yılı aşkın bir süredir yanınızda çalışan yabancı personelin yasal olarak ihbar ve kıdem tazminatı hakkı bulunmaktadır, personelinizi işten çıkartmanız durumunda bu parayı kendisine ayrıca ödemek zorundasınız. Personeliniz kendi isteği ile işten ayrılırsa bu ücret ödemek zorunda değilsiniz, fakat kendisinden istifa mektubunu almanızı öneriyoruz.
 4. Personelinize maaşını Türk lirası üzerinden ödemenizi öneriyoruz.
 5. Personelinizi işten ayrılması veya çıkartmanız durumunda 5 gün içerisinde bu durumu Çalışma Bakanlığına bildirmek zorundasınız.

İpucu: Genellikle aileler yabancılara çalışma izni almayı aylık ödenen SGK ücreti nedeniyle pek istemiyorlar, fakat Yabancı personelin Türkiye’den emekli olmayı düşünmemesi halinde bu durum SGK ya bildirilir ve aylık SGK ücreti %40 civarında daha az ödenebilir.

Ev hizmetlerinde yabancı erkek personel çalıştıramazsınız fakat bakımı yapılacak kişinin erkek olması ve ağır yatalak halinde olması durumunda erkek yabancılara çalışma izni alabilirsiniz, ayrıca bakımı yapılacak kişinin 65 yaşından küçük olması durumunda bakıma ihtiyacı olduğuna dair doktor raporu bulunması durumunda bakım için yabancılara çalışma izni alınabilir.

Dikkat: Evinize soktuğunuz insanlara çok dikkat etmelisiniz, kesinlikle gereğinden fazla güvenmemeli ve çok sık kontrol etmelisiniz, unutmayınız onlar sizin çalışanınız, dostlarınız veya akrabanız değiller, sizin yanınızda para için çalışıyorlar ve görevlerini yapmak zorundalar, siz onlara muhtaç değilsiniz, doğu bloku ülkelerinin yarısı Türkiye’de iş aramaktadır.

Yabancı bakıcı çalıştırmak için daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: https://www.atakurumsal.com/yabanci-calisma-izni/ev-hizmetlerinde-yabanci-bakici-calistirma/

About the Author: Av. Batın Yılmaz

Av. Batın Yılmaz
Av. Batın Yılmaz; Yabancılar hukuku alanında uzmanlaşmış İstanbul barosuna kayıtlı hukukçudur. Daha hızlı iletişim için bilgi@atakurumsal.com adresinden ulaşabilirsiniz

11 Comments

 1. Avatar
  Eliz 15 Nisan 2023 at 09:02 - Reply

  Dikkat kısmına yazdığınız yazı iş ahlakına ve disiplinine uygun değildir. Aşağılayıcı ve ayrımcılık içeren cümlelerdir. Ayrıca verdiğiniz bilgilerin bir çoğu gerçeği yansıtmamakla birlikte kulaktan dolmadır.

  • Av. Batın Yılmaz
   Av. Batın Yılmaz 16 Nisan 2023 at 00:05 - Reply

   Merhaba, dikkat kısmında paylaştığımız yazının tamamı; yıllardır hizmet verdiğimiz sektörde sıklıkla karşılaşılan mağduriyetlere ilişkin tavsiye ve kişisel görüş içermektedir. Yaklaşık 15 yıldır yalnızca yabancılar alanında hizmet vermekte olan şirketimiz, suç ve nefret içeren her türlü faaliyetten kaçınmakta ve ayrımcılık yasağını titizlikle uygulamaktadır. Verdiğimiz bilgilerin tamamı, Türkiye’de çok hızlı değişen mevzuatlar ve mevzuatların uygulamasına ilişkin idare görüşleri uyarınca güncellenmektedir. İlginiz için teşekkür ederiz.

 2. Avatar
  Melek Top 19 Ekim 2021 at 10:28 - Reply

  İyigünler, dedemin yabancı uyruklu gece gündüz kalan bir bakıcısı var. Mayıs’tan beri sigortalı olarak çalışıyor. Kendisi aniden hastalandı ve beyin tümöründen ameliyat olması gerektiğini öğrendik. Ameliyat için bekliyor fakat 2 haftadır tahlil sonuçları nedeniyle olamadı. Bu arada dedemin bakıma ihtiyacı devam ediyor. Kendisi iyileştikten sonra işe dönmek istiyor, biz de isterdik ancak dedemin bakım ihtiyacı devam ediyor ve yeni bir bakıcı istiyor. Bu durumda biz ihbar tazminatı ödediğimizde işten çıkışını yapabilir miyiz? Haksız fesihe giriyorsa cezası nedir? Bakıcımızı da bizi de zora sokmayacak çözümü bulmaya çalışıyoruz. Şimdiden teşekkürler

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 23 Ekim 2021 at 16:09 - Reply

   Merhaba, ev hizmetlerinde çalışan yabancıların tazminat hakları yoktur, herhangi bir ödeme yapmadan da çıkışını yapabilirsiniz fakat vicdanen ameliyat olmasını bekleyip daha sonra sonra çıkışını yapmanız daha iyi olur düşüncesindeyiz.

 3. Avatar
  Doğukan Bakan 1 Eylül 2021 at 09:28 - Reply

  Merhaba, evimizde çalışan yabancı bir bakıcı var. 1.5 yıl daha benim almış olduğum çalışma izni devam ediyor. İşten aniden ayrılabilir mi?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 1 Eylül 2021 at 16:48 - Reply

   Merhaba, herkes gibi yabancılarında çalıştığı işyerinden istifa etme, işten ayrılma hakları bulunmaktadır. Böyle bir durumda SGK masraflarına katlanmamak için çalışma iznini iptal etmeniz gerekmektedir.

   • Avatar
    Doğukan Bakan 1 Eylül 2021 at 20:06 - Reply

    Benim merak ettiğim, ben işten çıkıyorum diyip aynı gün içinde ayrılabilir mi? Yoksa belirli bir gün önceden bildirmeli mi?

 4. Avatar
  FAİK AKTÜRE 22 Aralık 2017 at 18:09 - Reply

  SLM EVHİZMETLERİNDE ÇALIŞAN ÇALIŞMA İZNİ ALINMIŞ YABANCI UYRUKLULARIN İŞ KANUNUNDA EK MADDE İLE KIDEM TAZMİNATININ OLMADIĞI SÖYLENDİ DOĞRUMUDUR

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 24 Aralık 2017 at 13:24 - Reply

   Merhaba aldığınız bilgi doğrudur, ev hizmetlerinde çalışan yabancıların kıdem tazminatı hakkı yoktur, makalemizin ilgili bölümü güncellenmiştir.

 5. Avatar
  MEHMET YAŞAR 6 Kasım 2017 at 20:03 - Reply

  TÜRKİYEDE OTURMA İZNİ SONA ERMİŞ VE FAKAT HALEN TÜRKİYEDE BULUNAN (YANİ BİR NEVİ KAÇAK OLARAK) BİR YABANCIYI BAKICI OLARAK ÇALIŞTIRMAK İSTİYORUZ. İZLEMEMİZ GEREKEN YOL NEDİR ACABA. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİZ.

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 7 Kasım 2017 at 12:29 - Reply

   Merhaba, Kaçak yabancılara sadece kendi ülkelerindeki Türk büyükelçilikleri üzerinden çalışma izni alınabilir, bunun yabancının kendi ülkesine gitmesi ve randevu alarak Türk büyükelçiliğine başvurması ve referans numarası alması gerekmektedir. Alınan referans numarası ile çalışma bakanlığına online başvuru yapılması gerekmektedir.

Leave A Comment

Kurumsal danışmanınız olalım

Bizi aramak için  444 7 284

Şirketimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.