Tekstil sektörü Türkiye’de en gelişmiş sektörlerin başında gelmektedir. Son yılın verileri incelendiğinde Türkiye tekstil sektöründe ihracatı %0.95 azaltmıştır. Bununla birlikte ithalatını da %16.1 artırmıştır. Dolayısıyla Türkiye tekstil sektöründe önceki yıllara göre daha önemli bir konuma gelmiştir. Bu yazımızda tekstil sektöründe yabancı personel istihdamına dair 2020 yılı istatistiklerini sizlerle paylaşacağız.

Tekstil sektörü günden güne gelişme göstermektedir. Dolayısıyla sektörde, iş gücüne olan ihtiyaçta da artış yaşanmaktadır. 2019’un başlarında tüm dünyada etki gösteren covid-19 salgını tekstil sektöründeki gelişmeleri de sekteye uğratmıştır. Fakat yine de sektördeki büyüme daha az da olsa devam etmiştir.

Tekstil Sektöründe Aylara Göre Yabancı Çalışma İzni Sayısı

Tekstil sektöründe iş gücüne duyulan ihtiyaçta artış yaşanmaktadır. Dolayısıyla bu alan en fazla yabancı uyruklu istihdam eden sektörler arasında yer almaktadır. Tekstil sektörü oldukça fazla iş kolunu kapsamaktadır. Bununla birlikte 2020 yılında tekstil sektöründe alınan yabancı çalışma izni sayısı 15336 olarak kaydedilmiştir.

Aşağıda 2020 yılında aylara göre tekstil sektöründe çalışma izni alan yabancı sayıları bulunmaktadır.

 • Ocak 1441,
 • Şubat 2553,
 • Mart 782,
 • Nisan 0,
 • Mayıs 0,
 • Haziran 4522,
 • Temmuz 2362,
 • Ağustos 599,
 • Eylül 610,
 • Ekim 628,
 • Kasım 980,
 • Aralık 859.

İlginizi Çekebilir: Gıda Sektöründe Yabancı Çalışma İzni İstatistikleri

Tekstil Sektöründe Hangi Uyruktan Yabancılar İstihdam Ediliyor?

Tekstil sektörünün oldukça gelişmiş olduğu Türkiye’de 2020 yılında 15336 yabancı istihdam edilmiştir. Bununla birlikte bu sayı, aynı yıl içinde verilen çalışma izinlerinin yaklaşık %13’ünü oluşturmaktadır.

Türkiye’de hemen hemen bütün sektörlerde farklı uyruklardan yabancı personel istihdam edilmektedir. Bununla birlikte tekstil sektöründe ithalat ve ihracat alanında en çok Rusça ve Arapça bilen yabancılar istihdam edilmektedir. Ayrıca üretim alanında da pek çok uyruktan yabancılara iş verilmektedir.

Tekstil sektöründe üretim alanında en çok Suriye uyruklular istihdam edilmektedir. Ardından Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan gibi ülkelerin vatandaşları gelmektedir.

Şehirlere Göre Tekstil Sektöründe Çalışma İzni Verileri

Tekstil sektörü Türkiye ekonomisi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla birçok şehirde bu sektör gelişmiş durumdadır. Tekstil sektörünün en geliştiği şehirler başta İstanbul ve Bursa’dır. Ayrıca bu iller en fazla yabancı çalışma izni verilen şehirler arasında da yer almaktadır. 2020 yılında İstanbul’da verilen toplam çalışma izni 58306 olmuştur. Bununla birlikte Bursa’da yabancılara verilen çalışma izni sayısı 8871 olarak kaydedilmiştir.

Cinsiyete Göre Tekstil Sektöründe Verilen Çalışma İzni Sayısı

Türkiye’de verilen çalışma izni sayıları incelendiğinde yabancı uyruklu erkek çalışan sayısının kadınlara oranla daha fazla olduğu görülmektedir. Tekstil sektöründe de daha fazla yabancı uyruklu erkek istihdam edilmektedir. Ayrıca tekstil sektöründe istihdam edilen kadın personel sayısı toplam sayının yaklaşık %25’ini oluşturmaktadır. Dolayısıyla kalan %75’lik dilimi erkek çalışanlar oluşturmaktadır.

About the Author: Av. Batın Yılmaz

Av. Batın Yılmaz
Av. Batın Yılmaz; Yabancılar hukuku alanında uzmanlaşmış İstanbul barosuna kayıtlı hukukçudur. Daha hızlı iletişim için bilgi@atakurumsal.com adresinden ulaşabilirsiniz

Leave A Comment

Kurumsal danışmanınız olalım

Bizi aramak için  444 7 284

Şirketimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.