Yabancı işçi çalıştırma birtakım kriterlerin yerine getirilmesi şartıyla Çalışma Bakanlığının iznine bağlıdır. İşveren veya danışmanlık firması tarafından her halükarda yabancı işe başlamadan önce çalışma izni alınması gerekmektedir. Yabancılar işvereni olmadan kendi adlarına çalışma izni alamazlar.

Yabancı İşçi Çalıştırma

Yabancılar için çalışma izni başvuruları, yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliklerine, yurt içinde ise doğrudan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapılmaktadır. Çalışma izni başvurularının elektronik ortamda yapılması gerekmektedir.

Çalışma iznini verecek makam, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’dır. Bakanlık, usulüne uygun olarak yapılan başvuruları, belgelerin tam ve eksiksiz olması şartıyla, en geç 30 gün içinde sonuçlandırır. Bakanlık çalışma iznini belge olarak düzenler. Çalışma izni başvurusunun, 6735 Sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu ve Yönetmeliğinde belirlenen usul ve esaslara uygun olarak yapılmaması halinde ise başvuru reddedilir.

Oturma İzni Olan Yabancıya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Yurt içinden yapılacak çalışma izni başvurusu en az 6 aylık oturma izni almış ve süresi bitmemiş yabancının işvereni veya danışman firma tarafından online olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapılır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yurt içinden çalışma izni başvurusu yapılabilmesi için yabancının en az 6 ay geçerli bir ikamet iznine sahip olması ve ikamet izni süresinin sona ermemiş olması gerekmektedir.

Oturma İzni Olmayan Yabancılara Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yurt dışından yapılacak çalışma izni başvurusu, yabancının vatandaşı olduğu veya daimi ikamet ettiği ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti konsolosluğuna yapılır. Konsolosluk bu başvuruyu doğrudan Bakanlığa iletir. Bakanlık ilgili mercilerin görüşlerini de alarak, başvuruyu Kanunun 14. maddesine göre değerlendirir ve durumu uygun görülen yabancıya çalışma izni verir. Yurt dışından yapılan başvuruya ilişkin işlemler konsolosluk ve Bakanlık tarafından elektronik ortamda yürütülür.

Yabancının temsilciliğe başvuru tarihini takip eden 10 iş günü içerisinde işverenin de elektronik başvuru yapması gerekmektedir. Yabancılar, çalışma izninde belirtilen süre kadar Türkiye’de kalıp çalışabileceklerdir. Buna göre çalışma izni, yabancıya, hem Türkiye’de ikamet etme hem de çalışma hakkı sağlamaktadır. Nitekim Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun 27. maddesinde de, çalışma izninin ikamet izni sayılacağı açıkça hükme bağlanmıştır. Dolayısıyla yurt dışından çalışma izni alarak Türkiye’ye giren bir yabancının, Türkiye’de ikamet etme hakkını elde etmek için ayrıca ikamet izni almasına gerek yoktur.

Yabancı işçi çalıştırmak isteyen iş yerlerinin çalışma izni alabilmeleri için bazı şartları karşılamaları gerekmektedir. Araştırmadan yapılan yabancı çalışma izni başvuruları hüsranla sonuçlanabilir. Bu yüzden çalışma izni başvurusu yapmadan önce konuyu iyice araştırmanız istenilen belgeler ve yabancı işçi çalıştırma şartlarını detaylı bir şekilde incelemeniz gerekmektedir.

Yabancı İşçi Çalıştırma Şartları 

 • Yabancı işçi çalıştıracak iş yerlerinde 5 Türk vatandaşının çalışması zorunludur. Bu sayı yalnızca bir yabancı işçi çalıştırmak isteyenler için geçerlidir. Eğer birden fazla yabancı işçi çalıştırma durumu varsa her yabancı için 5 Türk vatandaşının çalıştırılması gerekmektedir. Örneğin 5 yabancı çalıştırma izni isteyen bir şirketin bünyesinde toplam 25 Türk vatandaşı çalışmalıdır.
 • Yabancı işçi çalıştırma izni isteyen iş yerinin ödenmiş sermayesinin en az 100.000 TL olması gerekmektedir. Ödenmiş sermaye şartı uymuyor ancak ihracat yapıyor ise son yıl ihracat tutarının 250.000 ABD Doları olması veya yıllık cirosunun 800.000 TL olması gerekmektedir. Bu şartlardan herhangi birini karşılıyorsanız yabancı çalışma izni alabilirsiniz.
 •  İzin almak isteyen şirket ortağı olan yabancının ise sermaye payının en az %20’sine sahip olması gerekmektedir. Bu rakam da 40.000 TL’nin üstünde olmalıdır.
 • İş yeri tarafından yabancıya ödenmesi gereken maaş, yabancı çalışanın görevi ve yapacağı işle orantılı olmalıdır ve mutlaka asgari ücretten fazla olmalıdır. 2024 yılı yabancılara ödenecek ücretler hakkında detaylı bilgi için buraya göz atabilirsiniz : https://www.atakurumsal.com.tr/yabancilara-odenmesi-gereken-taban-ucretler/
 •  Eğlence, turizm ve seyahat acentaları sektörü için eğer bir şirket 10 Türk vatandaşı çalıştırıyor ise her yabancı için 5 Türk vatandaşı şartı geçerli değildir.

About the Author: Av. Batın Yılmaz

Av. Batın Yılmaz
Av. Batın Yılmaz; Yabancılar hukuku alanında uzmanlaşmış İstanbul barosuna kayıtlı hukukçudur. Daha hızlı iletişim için bilgi@atakurumsal.com adresinden ulaşabilirsiniz

167 Comments

 1. Avatar
  Songül 9 Mayıs 2024 at 17:35 - Reply

  Merhaba, biz işyeri olarak kosgeb bir destek projesine başvurduk. İsteğimiz onaylandı. Ancak bu projede bir yabancı uyruklu işe alma şartı var. İş yerinde 3 sgk lı çalışanımız var. Yabancı uyruklu çalışan için ne gibi bir yol izlemeliyiz.

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 13 Mayıs 2024 at 16:19 - Reply

   Merhaba, geçici koruma kapsamında ki bir yabancı için çalışma izni almaya müsaitsiniz, detaylı bilgi için bilgi@atakurumsal.com adresine mail atabilirsiniz.

 2. Avatar
  Samuray 14 Mart 2024 at 01:00 - Reply

  Merhabalar şuan iş verenim olacak kişinin yanında 3 kişi çalışıyor 2 kişi daha işe almış sigortalari yeni başlamiş toplam 5 sigortali TV vatandaş var ben yabancıyım en son 2 kişinin sigortasi yeni diye benim çalşma izinime yansır mı
  Yani demek istediğim 5 türk vatandaşı eski calşanmi olması gerekiyor yoksa farketmez mi

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 19 Mart 2024 at 13:08 - Reply

   Merhaba, çalışma izni başvurununuz yapıldığında işe giriş tarihi önemli olmaksızın aktif çalışan 5 Türk personel varsa şartları tamamlamış oluyorsunuz.

 3. Avatar
  ibrahim 19 Şubat 2024 at 10:42 - Reply

  Merhabalar, Suriyeli Geçici koruma Kimlik almış ve burada iş yeri sahibi bir kişi,
  iş yeri Ltd. ve A.ş değil şahış işletmesi iş yeri sgk dosyası açtırıp. Yanın alacağı yine yabancı geçici korumaya sahip bir kişiyi istihdam edebilir mi? Çalışma izni alabilir mi?
  Bu kişi yinede 5 türk çalışan veya sermaye kriterlerine takılır mı?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 16 Nisan 2024 at 14:48 - Reply

   Merhaba, evet bir geçici koruma sahibi yabancıya 5 Türk personel şartına takılmaksızın çalışma iznine başvuru yapılabilir.

 4. Avatar
  Sohbet 15 Şubat 2024 at 00:55 - Reply

  Merhabalar kolay gelsin benim ikamet iznim var calisma izni almak istiyorum Dominos pizzada 5 turk sigortali calisan var bana calisma izni cikarmi acaba dominosta

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 16 Nisan 2024 at 14:50 - Reply

   Merhaba, İŞKUR kayıtlarına göre sektörde Türk personel bulmanının imkanı yoksa çalışma izni alınabilir.

 5. Avatar
  Murat 25 Aralık 2023 at 22:43 - Reply

  Merhaba, ben doktorum. Muayenehanemde yabancı hastalarla daha iyi anlaşabilmek için oturma izni olan bir yabancı işçi çalıştırmak istiyorum. Hangi şartlar gereklidir?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 9 Ocak 2024 at 21:14 - Reply

   Merhaba, danışmanlık hizmetlerimizden faydalanmak isterseniz bilgi@atakurumsal.com adresine mail atabilirsiniz.

 6. Avatar
  kaan 19 Aralık 2023 at 16:59 - Reply

  Merhaba,

  Şirkette aynı pozisyonda başka bir çalışan olması durumunda, yabancı çalışanın çalışmasına bir engel var mıdır?

  Teşekkürler

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 9 Ocak 2024 at 20:29 - Reply

   Merhaba, yabancılara çalışma izni, yerine Türk vatandaşı bulunamıyorsa verilmektedir.

 7. Avatar
  Mustafa Almaged 12 Aralık 2023 at 00:37 - Reply

  Merhaba. Çalışma izni tüm fabrika ve şirketleri kapsıyor mu?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 9 Ocak 2024 at 20:50 - Reply

   Merhaba, evet kapsamaktadır.

 8. Avatar
  MEHMET ALİ 9 Aralık 2023 at 10:17 - Reply

  iş yerinde ayrı ayrı sgk dosyası olup toplam beş kişinin üstünde çalışan vardır çalışma izni alına bilir mi

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 9 Ocak 2024 at 20:49 - Reply

   Merhaba, bu durum bakanlığın insiyatifine bağlıdır.

 9. Avatar
  MEHMET ALİ 9 Aralık 2023 at 09:53 - Reply

  YABANCI ÇALIŞMA İZNİNE BAŞVURU YAPTIK FAKAT YANIMIZDA ÇALIŞAN 4 TÜRK VADANDAŞI VAR BAKANLIK İZNİ ONAYLADI GİRİŞ YAPSAK HERHANGİ BİR PROBLEM OLUR MU

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 9 Ocak 2024 at 20:47 - Reply

   Merhaba, bakanlık onayınız olduğu için giriş yapmanızda herhangi bir problem yoktur.

Leave A Comment

Kurumsal danışmanınız olalım

Bizi aramak için  444 7 284

Şirketimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.