GÜNCELLEME: Çalışma izninin tebliğ tarihi ile izin tarihinin farklı olması durumunda, işe giriş bildirgesi 45 gün içinde SGK’ya iletilirse, bildirge yasal sürede verilmiş kabul ediliyordu. Yeni düzenlemeyle birlikte 45 günlük bildirge süresi 30 gün olarak güncellendi.

Daha önceki yazılarımızda yabancıların Türkiye’yi yatırım ve iş için tercih etmelerinin nedenlerinden detaylı şekilde bahsetmiştik. Türkiye’de yasal olarak çalışmak isteyen kişilerin geçerli bir çalışma izni sahibi olmaları yasal bir zorunluluktur. 6735 sayılı Uluslararası İş gücü Kanunu’na göre bir yabancı Türkiye’de çalışma izni bulunmadan yasal olarak çalışamaz. Yine bu çalışanların SGK girişlerinin yapılması da zorunludur. Çalışma izni almış yabancının SGK girişlerinin doğru şekilde yapılabilmesi için bazı yasal prosedürler de mevcuttur. Bu yazımızda yabancı işçilerin SGK girişleri yapılırken bilinmesi gerekenlerden kısaca bahsedeceğiz.

İşe Giriş Bildirimi Süreleri

Türkiye’nin tarafı olduğu uluslararası anlaşmalarda aksi belirtilmedikçe, Türkiye’de bağımlı veya bağımsız çalışmaya başlayacak yabancıların öncelikle geçerli bir çalışma izni almaları gerekiyor. Belirli mücbir nedenlere bağlı olarak, çalışmaya başlamadan önce ilgili makama bilgi vermek koşuluyla, çalışma süresi bir ayı geçmemek ve bakanlık onayı alınmak suretiyle çalışma izni işe başladıktan sonra da verilebilmektedir. Çalışma izin belgesindeki izin başlangıç tarihinden itibaren 30 gün içinde, çalışma izin belgesinin işverene tebliğ tarihi ile çalışma izin tarihinin farklı olması halinde çalışma izin belgesinin işverene tebliğ tarihinden itibaren 30 günlük süre içinde, eğer sigortalı işe giriş bildirgesi SGK’ya iletilirse, bildirge yasal sürede verilmiş kabul edilir. Bu 30 gün süre içinde bildirgenin eksiksiz verilmesi halinde işe giriş tarihiyle bildirge tarihinin aynı olması şartı aranmayacaktır. Süresinde yapılmayan işe giriş bildirimleri için idari para cezası uygulanmaktadır.

Yabancılar için Asgari Ücretler

Öncelikle, yabancıların Türkiye’de yasal olarak çalışacakları iş kolları ve pozisyonlara göre asgari ücretlerin değişiklik gösterdiğini hatırlatalım. 2024 yılı Ocak ayı itibariyle Türkiye’de uygulanacak asgari ücret brüt 20.002,50 TL ve net 17.002,12 TL şeklinde açıklanmıştır. Örnek verirsek, ihracat, satış ve pazarlama departmanlarında çalışanlar için asgari ücretin 1.5 katı, mühendis ve mimarlar için asgari ücretin 4 katı, üst düzey yöneticiler ve pilotlar için 6.5 katı şeklinde ücretler belirlenmiştir. SGK bildirimlerinde bu meslekler için asgari seviyelerden daha az ücret bildirimi yapılamamaktadır. Yabancılar için asgari ücretler yazımızdan bu konuda tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Eğer yabancı işçilerin Türkiye’de SGK girişleri hakkında sorularınız bulunuyorsa, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

About the Author: Av. Batın Yılmaz

Av. Batın Yılmaz
Av. Batın Yılmaz; Yabancılar hukuku alanında uzmanlaşmış İstanbul barosuna kayıtlı hukukçudur. Daha hızlı iletişim için bilgi@atakurumsal.com adresinden ulaşabilirsiniz

82 Comments

 1. Avatar
  Ogjan 2 Nisan 2024 at 12:37 - Reply

  Merhaba benim çalışma iznim var ama ben 2020de bulaşıcı hastalık geçirdim tahdit kodu konuldu ben şimdi çalışma iznimle giriş çıkış yapbiliyormuyum lütfen yardımcı olun

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 3 Nisan 2024 at 18:32 - Reply

   Merhaba, emin olmamakla beraber çalışma izni olan yabancıların giriş ve çıkışlarında herhangi bir sorun bulunmamaktadır ama bulaşıcığı hastalığınızın ne olduğu da önemlidir. Kovid ve benzeri bir şeyse geçmişte kaldığı için sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

 2. Avatar
  Zafer 26 Mart 2024 at 13:52 - Reply

  Merhabalar, Eşim yabancı uyruklu. Türkiyede ikamet ediyoruz. Eşim çalışma izni olmadan yurtdışına bağlı kurumda uzaktan çalışabilir mi?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 4 Nisan 2024 at 16:45 - Reply

   Merhaba, evet yurt dışından alınan maaş için Türkiye’de çalışma izni alınmasına izin veren bir sistem bulunmadığı için çalışma iznine gerek yoktur.

 3. Avatar
  seher 26 Ekim 2023 at 15:05 - Reply

  çalışma izin belgesi aldığımız ev hizmetleri çalışanının eşine de izin belgesi aldık eşine yardımcı olacak diye sigortasını 30 günden az yapabiliyor muyuz.

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 3 Kasım 2023 at 15:09 - Reply

   Merhaba, yabancılar da part time çalışma sistemi olmadığı için 30 gün göstermek zorundasınız.

 4. Avatar
  Sevin Yaraş 5 Eylül 2023 at 22:28 - Reply

  Merhaba. Sigorta çıkışı 2 ay önce yapılmış ama çalışma izin belgesi Mart ayında bitecek bir kişi var. İşe almak istiyoruz ama bu durumda kaçak mı yoksa çalışma izini bitiş tarihine kadar geçerli mi emin olamıyoruz. Sigorta çıkışı olunca çalışma izini de otomatik iptal oluyor mu yoksa devir mümkün mü?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 28 Eylül 2023 at 15:16 - Reply

   Merhaba, sigorta çıkışı yapılmış yabancıların çalışma izni transfer edilemez.

 5. Avatar
  feride 30 Temmuz 2023 at 10:14 - Reply

  Merhaba ben Tirnak uzmaniyim guzellik merkezinde calisiyorum oturumum var ama calisma iznim yok
  mudur dedi ki, sana SGK yapamayiz 15 turk iscimiz olmasi lazim sana yapmak icin dogrudurmu?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 17 Ağustos 2023 at 23:46 - Reply

   Merhaba, hayır yalan, bir yabancı için çalışma izni alacak işyerinde 5 Türk personelin çalışması gerekmektedir.

 6. Avatar
  CELAL ÇİÇEK 27 Temmuz 2023 at 12:55 - Reply

  MERHABA,
  48/l MADDESİNE GÖRE ÇALIŞMA İZNİNDEN MUAF OLAN VE DENİZDE ÇALIŞACAK OLAN YABANCILARIN SGK GİRİŞLERİ NASIL YAPILIR.

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 17 Ağustos 2023 at 23:45 - Reply

   Merhaba, sorularınız danışmanlık hizmetlerimiz kapsamına girdiği için maalesef cevap veremiyoruz.

 7. Avatar
  ömer doğan 13 Temmuz 2023 at 13:02 - Reply

  merhabalar ben ömer doğan istanbulda bulunan işletmemize elazığda oturma izni olan suriye uyruklu vatandaşı sgk lı olarak işe girişini yapabilirmiyiz

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 17 Ağustos 2023 at 22:49 - Reply

   Merhaba, hayır alamazsınız, ilgili yabancı sadece bağlı buluncuğu il ve ilçede çalışma izni alabilir.

 8. Avatar
  ISA HEIDARI 1 Temmuz 2023 at 02:52 - Reply

  Merhaba ben Afganistan vatandaşıyım uluslararası koruma kartım var evde kendi işimi var bağkurluyum ama çalışma izni ne baş vurdum ama ret yedi hiç yolu yok mu çalışma izni alsam?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 17 Ağustos 2023 at 22:58 - Reply

   Merhaba, maalesef hayır yok, Türkiye’ye vergisel açıdan hiç bir bir faydanız olmadığını için çalışma izni almanız imkansızdır.

 9. Avatar
  Halide 1 Temmuz 2023 at 01:03 - Reply

  Merhaba, Çalışma iznim var daha süresine 4 ay var. Ama şu an kendim memleketteyim Türkmenistan’da. İş yerimden sigorta çıkışım yapılmış. Şu an çalışma iznim aktif mi ? İş yerim sadece sigorta çıkışı yaptık iptal etmedik daha dedi. Bizim burada kurallar çok sıkı çalışma izin veya oturma izin olmadan gidemiyoruz Türkiye’ye. Sigorta çıkışım yapılınca oturma iznine başvura biliyor muyum ?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 15 Ağustos 2023 at 15:51 - Reply

   Merhaba, evet çalışma izniniz bittikten veya iptal edildikten sonra oturma iznine müracaat edebiliyorsunuz fakat şu an Türkiye de hiç bir yabancıya oturma izni verilmemektedir.

  • Avatar
   Yasin 23 Eylül 2023 at 19:17 - Reply

   Merhabalar,
   Türkiye içersinden çalışma iznine başvurmak için önşartta 1 yıllık normal ikamet yeterli mi?

   • Ata Kurumsal
    Ata Kurumsal 3 Kasım 2023 at 15:22 - Reply

    Merhaba, evet en az altı aylık ve üzeri alınmış ikamet izni ile son gün kalana kadar çalışma izni başvurusu yapılabilir.

Leave A Comment

Kurumsal danışmanınız olalım

Bizi aramak için  444 7 284

Şirketimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.