Yabancı öğretmen asgari ücreti 2024 yılı Ocak ayında: asgari ücretin 3 katı yani 3 katı 20,002.50 x 3 = 60.007,50 TL olarak güncellenmiştir.

Yabancı Öğretmen çalıştırma şartları

19.02.2022: Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde yabancı öğretmenler için bir dizi değişiklik yapıldı. Çalışma izinleri uzatma onayıyla ilgili maddede yer alan “Haziran ayı içerisinde başvuru şartı yürürlükten kalktı. Yani artık yabancı öğretmenler toplu olarak çalışma izni başvurusu yapmayacak.

Ayrıca değişliklerden bir diğeriyle de “Görevinden ayrılanlara bir yıl süreyle kurumlarda görev verilmez” ifadesi yürürlükten kaldırıldı. Yabancı öğretmenler işten ayrılmaları durumunda bir sene öğretmenli yapamıyordu.

Uzmanlık ve ustalık gerektiren meslekler kapsamında sayılan yabancı öğretmenlerin maaşları asgari ücretin 3 katı 20,002.50 x 3 = 60.007,50 TL şeklinde güncellenmiştir.  

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, özel eğitim kurumlarında çalışacak yabancılara çalışma izni verilmesine bir takım düzenlemeler getirdi. Buna göre;

 • Özel eğitim kurumlarında öğretmen olarak çalışmayacak yabancılara izin verilirken kurumun öğrenci sayısı ve Türk personel sayısı göz önünde bulundurulacak, öğrenci sayısı az olan kurumlarda halka ilişkiler elemanımisafir ilişkileri personeli vb. gibi unvanlarla alınan çalışma izinlerine kısıtlama getirebilecek.
 • Özel eğitim kurumlarının yurt dışında şubesi bulunması ve yabancı öğrencisi olması durumunda ise yukarıdaki kısıtlama kolaylaştırılacak.
 • Yabancıların yapacakları görev başvuru gerekçesine özet olarak yazılacak ayrıca bir dilekçe ile kapsamlı bir şekilde yapacağı görev bakanlığa bildirilecek.
 • MEB’den ön izin almış öğretmenler için çalışma izni kriterlerinde değişiklik olmamıştır.

Yabancı uyruklu eleman sayısı, dolu öğretim elemanı kadro sayısının yüzde 2’sini geçemeyecek. Bu kapsamdaki yabancı uyruklu öğretim elemanının yükseköğretim kuramları itibariyle dağılımı, isim, ücret ve sözleşme örneğinin vizesi, sözleşme süresinin uzatılması ve sona erdirilmesi, Yüksek Öğretim Kurulu tarafından yapılacak.

Düzenleme :* Ek belge başvurunuzun incelenmesi sonucunda; söz konusu yabancıyı kurumunuzda halkla ilişkiler elemanı olarak görevlendirmek istediğiniz belirtilmiştir. Söz konusu yabancıyı çalıştırma gerekçesi olarak belirtilen durumdan yola çıkarak, kaç tane Türk vatandaşı çalışanın(eğitmen ve diğer çalışanlar olarak listelenmesi) bulunduğu ve söz konusu yabancının iş tanımının tam olarak açıklandığı dilekçenizin sisteme taranması halinde işlemleriniz devam edebilecektir. (Kurumunuz tarafından bakanlığımıza ilerde yapacağınız her başvurunuzla ilgili olarak (MEB’den ön izin alabildiğiniz başvurular hariç) öğrenci sayınız, eğitmen sayınız ve çalışma izin talebinde bulunacağınız yabancının istihdamına ilişkin gerekçenin ve iş tanımının daha ayrıntılı bir şekilde belirtildiği dilekçenin sisteme taranması gerekmektedir.)

Özel eğitim kurumlarında görev yapacak yabancı öğretmen için Yüksek Öğrenim Kurumu’ndan alınan denklik belgesi ve ön izin belgesi (mesleki yeterlilik belgesi) zorunludur.

Yabancı öğretmen istihdam edecek kurumlar için de “kurum açma ve öğretime başlama izni” ve “ruhsatname” gereklidir.

İngiliz vatandaşlarının İngilizce öğretmeni olması için herhangi bir sertifika ve yeterlilik belgesi istenmemektedir. 

Türk vatandaşı ile evli yabancı öğretmenlerin 3 yılını doldurmuş olması veya çocuğu olması durumunda denklik belgesi hariç kriter bulunmamaktadır. 

Ata Kurumsal Danışmanlık, yaklaşık 11 yıldır yabancı çalışma izinleri konusunda hizmet veren uzman bir firmadır.

Türkiye’de faaliyet gösteren yerli ve yabancı birçok kurum, vakıf, seyahat acentası, hastane, özel üniversite ve şirketlerden oluşan referanslara sahiptir.

Lütfen referanslarımızı inceleyin; https://www.atakurumsal.com.tr/referanslar/

Ata Kurumsal Danışmanlık Müşterilerine Aşağıdaki Hizmeti Paket Olarak Verir;

 • YABANCI PERSONEL İÇİN İZİN ALIP ALAMAYACAĞINIZI KONTROL EDER
 • SİZE EN UYGUN BAŞVURU YÖNTEMİNİ BELİRLER
 • HAZIRLANMASI GEREKEN DOSYALARI SİZİN ADINIZA HAZIRLAR
 • İSTENİLEN BİLGİ VE BELGELERİ EKSİKSİZ BİR ŞEKİLDE SİZE BİLDİRİR
 • ONLİNE BAŞVURUYU SİZİN ADINIZA YAPAR
 • DOSYANIZI BAKANLIĞA TESLİM EDER
 • BAKANLIKTAKİ EVRAKLARINIZIN TAKİBİNİ UZMANLARLA BİREBİR GÖRÜŞEREK YAPAR
 • ÇALIŞMA İZNİNİZ ÇIKTIĞINDA SİZİ BİLGİLENDİR
 • SGK İŞLEMLERİ İÇİN SİZİ YÖNLENDİRİR
 • UZATMA İŞLEMLERİNDE SİZİ 45 GÜN ÖNCEDEN BİLGİLENDİRİR
 • İŞTEN ÇIKARTMANIZ GEREKEN PERSONELİNİZİN ÇIKIŞ İŞLEMLERİNİ YAPAR

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

About the Author: Av. Batın Yılmaz

Av. Batın Yılmaz
Av. Batın Yılmaz; Yabancılar hukuku alanında uzmanlaşmış İstanbul barosuna kayıtlı hukukçudur. Daha hızlı iletişim için bilgi@atakurumsal.com adresinden ulaşabilirsiniz

179 Comments

 1. Avatar
  maryam 26 Şubat 2023 at 12:38 - Reply

  Merhaba, ben yabancı uyrukluyu ingilizce öğretmeniyim. Lisans diploması ve CELTA diplomasına sahibim. lisans diplomam Beslenme Bılımleridir ve CELTA diplomam İngilizce dili uluslararasında ana dilleri ingilizce olmayan öğrencilere öğretebileceğimi tespit ediyor.
  Çalışma iznimi almak icin bu sertifikarar yeterli degil mi? milli egitime başvuru yaptığımda benden TOEFL veya IELTS sınav sonucları istendi. sizde onaylıyormusunuz? Bana CELTA degil, bu sınavları getir dediler. ve sonuç notrarının kaç olmasını da söyemediler. şimdiden yardım icin teşekkürler.

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 27 Şubat 2023 at 12:14 - Reply

   Merhaba, biz onay merci maalesef ki değiliz, ilgili kurumların istedikleri belgeler elbette tamamlanması gereken şeylerdir, Türkiye’de geçer not 70 puan ve üzeridir.

 2. Avatar
  Uğur Arısoy 30 Kasım 2022 at 15:18 - Reply

  Merhabalar.
  “İngiliz vatandaşlarının İngilizce öğretmeni olması için herhangi bir sertifika ve yeterlilik belgesi istenmemektedir.” ifadeniz, hangi yönetmelikte yer bulmaktadır?
  Ya da emsal bir işe alım belgesi söz konusu mudur?
  İlginiz ricasıyla lütfen.
  Teşekkürler.

  • ATA Kurumsal
   ATA Kurumsal 2 Aralık 2022 at 14:42 - Reply

   Merhaba, 2021 yılına kadar başvurmuş olduğumuz tüm başvurularda İngiliz vatandaşlarından (doğum yeri İngiltere) ek belge istenmedi, fakat son 14 aydır İngiliz vatandaşı bir öğretmene çalışma izni başvurusu yapmadık, bu yüzden değişiklik olduysa bilgimiz dahilinde değildir.

 3. Avatar
  Nargıza 13 Eylül 2022 at 21:56 - Reply

  Merhabalar ben Kirgizistan vatandaşiyim Türkiye’de ogretmenlik yapa bilmem için neler yapılması lazım

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 15 Eylül 2022 at 16:28 - Reply

   Merhaba, Türkiye’de çalışma izni alabilmek için branşınıza uygun bir işyerinde iş bulmanız gerekmektedir. Çalışma iznini sizin adınıza sadece işyeriniz çıkartabilir.

 4. ATA KURUMSAL
  ATA KURUMSAL 8 Eylül 2022 at 10:52 - Reply

  asas

 5. Avatar
  Ece 8 Mayıs 2022 at 02:24 - Reply

  Merhaba, sadece celta ile özel kurslarda ingilizce öğretmenliği yapabilir miyim. Çalışma izni için sorun olur mu? Lisans diplomam yok ama celta sertifikam var.

  • ATA Kurumsal
   ATA Kurumsal 23 Mayıs 2022 at 15:22 - Reply

   Merhaba, lisans diploması olmadan çalışma izni almanız maalesef mümkün değildir.

  • Avatar
   Sevim 11 Eylül 2022 at 21:39 - Reply

   Merhaba. Yabancı Öğretmen calistirma sartlarinda belirtilen brut asgari ucretin 3 kati ibaresinin yazili oldugu dayanak noktasi nerdedir?

   • Ata Kurumsal
    Ata Kurumsal 15 Eylül 2022 at 16:04 - Reply

    Merhaba, çalışma bakanlığı web sitesi üzerinden yabancılara ödenmesi gereken ücretler bölümünde gerekli açıklama yapılmaktadır.

 6. Avatar
  can onur yerlikaya 21 Aralık 2021 at 14:37 - Reply

  Merhaba,
  Eşim yabancı öğretmen ve bu sene 2022 haziran itibariyle çalışma izni için Denklik ve TOEFL isteniyormuş. Fakat sizin sitenizde gördüğüm üzere Türk Vatandaşıyla üç yıl ve üzeri evli olanlar için denklik harici herhangi bir şey istenmediği yazıyordu. Bu 2022-23 yılında da geçerli olacak mı teşekkürler?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal 22 Aralık 2021 at 13:23 - Reply

   Merhaba, uzmanlık ve ustalık gerektiren mesleklerde ilgili yabancı Türk vatandaşı ile yıldan fazladır evli bile olsa, uzmanlığı ispatlayacak belgeler maalesef ki istenmektedir.

Leave A Comment

Kurumsal danışmanınız olalım

Bizi aramak için  444 7 284

Şirketimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.